Historia e babait të Isa Boletinit, Ademit që u vra nga atentati terrorist, më urdhër të kriminelit Vasil Shanto

Historia

Historia e babait të Isa Boletinit, Ademit që u vra nga atentati terrorist, më urdhër të kriminelit Vasil Shanto

Nga: H.O. Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 20:42
Familja e Isa Boletinit

Një histori e veҫantë e babait të Isa Boletinit, Ademit është përcjell në rrjetet sociale nga Eugen Shehu. Ai flet për historikun e jetës së tij, që nga shkollimi e deri tek vrasja nga një sul terrorist.

Sulmi ishte në nëntor të vitit 1943,me urdhër të grupit komunist të Shkodrës, nën urdhërin dhe organizimin të derjtëpërsëdrejti të kriminelit Vasil Shantos,me anë të një atentati terrorist, Adem Boletini vritet mu në dalje nga restoranti që quhej “Kafaneja e Madhe” në qendër të Shkodrës.

Postimi i plotë:

ADEM ISA BOLETINI 1896-1943

Ademi ishte i biri i tribunit Isa Boletinit

-Pas fillores regjistroi Gjimnazin në Ëienë ku dhe e përfundoi më 1914-të.

-Më pas rregjistroi Akademinë e Lartë Ushtarake në Modema të Italisë ku me sukses u diplomua në vitin 1919-të.

-Me kthimin në Shqipëri,në vitet 1922-1923 caktohet në detyrën e Komandantit të Xhandarmërisë Shqiptare në zonat e “nxehta” në jug të Shqipërisë kryesisht në Gjirokastër dhe Sarandë,duke luftuar kundra bandave andarte greke “vorioepirote”.Ahmet Zogu e dekoron me gradën e “Kapitenit të klasit të Parë me merritë”.

-Në vitet e “30-ta emërohet në zona të ndryshme verilindore në kuadër të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare.

-Në vitin 1943 nga Qeveria e Rexhep Mitrovicës, Adem Boletini si nënkolonel emërohet në detyrën e rreth Komandantit të Gjandarmërisë Shqiptare në Shkodër.

-Në nëntor të vitit 1943,me urdhër të grupit komunist të Shkodrës,nën urdhërin dhe organizimin të derjtëpërsëdrejti të kriminelit Vasil Shantos,me anë të një atentati terrorist,Adem Boletini vritet mu në dalje nga restoranti që quhej “Kafaneja e Madhe” në qendër të Shkodrës.

Kështu binte përtoke i biri i tribunit Isa Boletini. Aty ndëroi jetë burri,trimi,ushtaraku i cili që nga jugu,lindja,e veriu i shqipërisë ishte përballur me armiqtë e Kombit Shqiptar,por tashmë do ti mirrte jetën tradhëtia e terrorit komunist shqiptaro-sllav.

/Eugen Shehu/

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat