​Zbulohen rrënojat e nëndetëses amerikane nga koha e Luftës së Dytë Botërore

Historia

​Zbulohen rrënojat e nëndetëses amerikane nga koha e Luftës së Dytë Botërore

Më: 24 maj 2024 Në ora: 21:42
Foto ilustrim

Mbytja e një nëndetëse të marinës amerikane, e cila fundosi shumicën e anijeve luftarake japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore, është gjetur në Detin e Kinës Jugore, rreth 80 vjet pasi u fundos nga forcat armike.

USS Harder u gjet 914 metra nën ujë në ishullin verior të Filipineve Luzon, shkruan BBC.

Harder u fundos në aksion më 29 gusht 1944, së bashku me një ekuipazh prej 79 personash.

Në një nga patrullimet e tij të fundit gjatë luftës, ai fundosi tre destrojer japonezë dhe dëmtoi rëndë dy gjatë katër ditëve.

Kjo i detyroi japonezët të ndryshonin planet e tyre të betejës dhe të vononin transportuesit e tyre, gjë që kontribuoi në humbjen e tyre.

"Ne nuk duhet të harrojmë se fitorja ka një çmim, ashtu si edhe liria," tha Samuel J. Cox, një admiral në pension i SHBA që drejton NHHC.

Filipinet ishin një nga fushat kryesore të betejës së Paqësorit të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa SHBA luftuan për të rimarrë koloninë e saj të mëparshme nga Ushtria Perandorake Japoneze. Ujërat brenda dhe përreth arkipelagut shërbyen si vendpushimi i luftanijeve të famshme nga Lufta e Dytë Botërore.

Harder, i cili lundroi me moton "Hit 'Em Harder", u gjet si pjesë e projektit Lost 52, i cili synon të gjejë 52 nëndetëse amerikane të humbura gjatë Luftës së Dytë Botërore. Marina amerikane tha se u gjet relativisht e paprekur.

Nëndetësja dhe ekuipazhi i saj më vonë morën Citimin e Njësisë Presidenciale për shërbimin e tyre gjatë luftës dhe kapitenit, komandantit Sam Deeley, iu dha pas vdekjes dekorata më e lartë ushtarake amerikane, Medalja e Nderit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat