Pas 20 vjetëve Ramush Haradinaj e pranoi të vërtetën për Tahir Zemajn/Major Nazif Ramabaja zbulon të pathënat e Betejës së Loxhës

Intervista

Pas 20 vjetëve Ramush Haradinaj e pranoi të vërtetën për Tahir Zemajn/Major Nazif Ramabaja zbulon të pathënat e Betejës së Loxhës

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 16 nëntor 2021 Në ora: 08:26
Majori Nazif Ramabaja

Beteja e Loxhës është një nga betejat më të lavdishme të luftës çlirimtare të Kosovës. Ajo u zhvillua më 6 korrik të vitit 1998 në orët e hershme të mëngjesit deri në mëngjesin e 7 korrikut, kur fshati Loxhë pas pushtimit të soldateskës serbe iu dorëzua i tëri, i çliruar shtabit lokal të Loxhës.

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, major Nazif Ramabaja njëri ndër protagonistët kryesor të kësaj beteje ka dhënë detaje interesante lidhur me ngjarjet që u zhvilluan gjatë atyre ditëve të lavdishme.

Majori Ramabaja ka deklaruar se, deri më sot pak historianë, e kanë studiuar dhe elaboruar këtë Betejë. Mes tjerash ai potencon se pas 20 vitesh edhe Ramush Haradinaj e pranon një të vërtetë të hidhur për të, e të lavdishme për ne pjesëmarrësit në atë Betejë, se Tahir Zemaj ka qenë pjesëmarrës i Betejës.

Ai i ka përmendur edhe disa nga gjërat që s`u thanë kurrë për këtë betejë.

S´është thënë asnjëherë dhe ka mbetur enigmë çështja, se si u gjet në shtëpinë e Vujoviçëve,

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat