Eurodeputeti austriak flet për “Bota sot”: Kurti e mori me seriozitet dialogun me Serbinë – zbatimi i këtij plani është një hap i madh!

Intervista

Eurodeputeti austriak flet për “Bota sot”: Kurti e mori me seriozitet dialogun me Serbinë – zbatimi i këtij plani është një hap i madh!

Arife Morina Nga Arife Morina Më 24 mars 2023 Në ora: 17:02
Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur rreth ndikimit rus në Ballkan, pozicionimin e Serbisë në këtë situatë dhe dialogun Kosovë-Serbi.

Fillimisht, Mandl potencoi se Putin po tenton që përmes dezinformimit, teorive të konspiracionit e gjuhës së urrejtjes të sjellë përçarje brenda shoqërive ballkanike.

Krahas kësaj, ai foli edhe për pozicionimin e shtetit serb në luftën ruse ndaj Ukrainës dhe qasjen e Bashkimit Evropian ndaj një qëndrimi të tillë.

Image
Lukas Mandl

Gjithashtu, Mandl komentoi dialogun Kosovë-Serbi dhe përpjekjet e shtuara të ndërkombëtarëve për arritjen e një marrëveshjeje finale mes dy shteteve.

Eurodeputeti austriak tha se kryeministri Albin Kurti iu është qasur bisedimeve me një seriozitet të madh, ku qeveria aktuale e Kosovës i ka paraqitur botës një qasje të përgjegjësisë.

Intervista e plotë

Gazeta “Bota sot”: Sa ka ndikuar kriza ukrainase në Ballkan për sa i përket sigurisë?

MEP Lukas Mandl: Në fakt nuk është vetëm një krizë. Është një luftë agresioni duke përfshirë krimet e luftës dhe mizorinë edhe ndaj fëmijëve. Ishte një hov paradigmash në shkallë globale dhe nuk ka dyshim se ka ndikuar shumë në Ballkanin Perëndimor.

Gazeta “Bota sot”: Si po përhapet ndikimi rus në vendet e Ballkanit, veçanërisht në Serbi?

Lukas Mandl: Në Serbi ka dekada të tëra. Dhe në pjesë të tjera të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë, si dhe në Mal të Zi, Putin-Rusia është përpjekur gjithashtu për vite dhe dekada. Dallimi është se tani bashkësia ndërkombëtare e merr më seriozisht pasi është zbuluar se çfarë krimineli është në të vërtetë Putini. Ndikimi është përhapur pasi ata përpiqen ta bëjnë edhe në vende të tjera: Nëpërmjet dezinformimit, teorive të konspiracionit, gjuhës së urrejtjes dhe gjithçkaje që mund të çojë në përçarje brenda shoqërive tona.

Gazeta “Bota sot”: A mendoni se BE-ja po bën mjaftueshëm për të shmangur një prani ruse në Ballkan?

Lukas Mandl: BE-ja ka forcuar përpjekjet e saj që nga fillimi i luftës Putin-Rusi. Por këto përpjekje duhet të integrohen shumë më tepër në politikat e BE-së kur bëhet fjalë për Vuçiq-Serbi. Parlamenti Evropian pas tronditjes së luftës së zhvilluar nga Putin-Rusi ka vendosur më 1 mars të vitit të kaluar me një shumicë dërrmuese të shprehë “shqetësimin më të thellë” për sjelljen Vuçiq-Serbi në këtë luftë. Pra, kjo sjellje nuk ka ndryshuar ende. Por akterët kryesorë në Komisionin Evropian ende e trajtojnë qeverinë serbe sikur asgjë nuk do të kishte ndodhur. Nëse doni të përfitoni nga frytet e lirisë dhe paqes, duhet të kontribuoni edhe për lirinë dhe paqen. Kjo është ajo me të cilën duhet të adresohet qeveria e Serbisë.

Gazeta “Bota sot”: Po ashtu, Serbia vazhdon të mbajë qëndrim neutral për luftën në Ukrainë dhe nuk po vendosë sanksione ndaj Rusisë. Bazuar në këtë a do të duhej që të pezullohej procesi i anëtarësimit të saj në BE?

Lukas Mandl: Ne kemi parë që nga fillimi i luftës vizita dhe demonstrata në vendet publike serbe në favor të luftës. Jo, një shtet me një distancë kaq të madhe nga vlerat që Evropa ka dashur të mbrojë në shkallë globale nuk do të bëhet një shtet anëtar i BE-së. Para disa ditësh patëm një ngjarje përkujtimore për Zoran Dindiqin, i cili ishte një lider i vërtetë për Serbinë, i cili u vra 20 vjet më parë. Nëse ai do të kishte pasur shansin për të kryer reformat e tij, Serbia dhe i gjithë Ballkani Perëndimor - dhe Evropa në tërësi - do të ishin në një gjendje më të mirë. Si të gjithë, edhe serbët meritojnë një lidership të vërtetë për vendin dhe të ardhmen e tyre. Atëherë Serbia jo vetëm që do të bëhet shtet anëtar i BE-së, por edhe kombi kryesor i rajonit për nga ekonomia, motori ekonomik. Nga kjo do të përfitojë vetë Serbia dhe i gjithë rajoni në aspektin e prosperitetit dhe perspektivës për të rinjtë.

Gazeta “Bota sot”: BE dhe SHBA kanë rritur angazhimet dhe po synojnë që me çdo kusht të arrijnë një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë ku së fundi janë mbajtur disa takime mes Albin Kurtit dhe Aleksandae Vuçiqit. Si i keni parë takimet Kurti-Vuçiq?

Lukas Mandl: Unë e vlerësoj udhëheqjen e pretendimeve të BE-së në koordinimin e kësaj. E vlerësova planin që u quajt jo-formalisht propozimi franko-gjerman. Mendoj se rolet e Borrell-it, Vahelyi-t dhe Lajcak-ut janë goxha të vështira, sepse Vuçiç ka hezituar të kontribuojë në ndonjë përparim. Vetë Vuçiq pretendoi publikisht se do të lëvizte për shkak të presionit të BE-së. Kjo është prova më e mirë se BE-ja mund të bëjë një ndryshim për më mirë për të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Shpresoj thellë në njohjen e Kosovës nga Serbia. Kjo do t'i hapë rrugën rinisë së Serbisë dhe gjithë rajonit për një të ardhme më të mirë. Sepse atëherë gjërat mund të bien në vendin e duhur - si njohja e pesë mosnjohësve që ka kohë që ka vonuar, si anëtarësimi i Republikës së Kosovës në shumë organizata ndërkombëtare e shumë më tepër.

Gazeta “Bota sot”: Si e komentoni qasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti më dialogun me Serbinë?

Lukas Mandl: Kuptimi im është se ai e mori atë seriozisht. Edhe partitë opozitare në Kosovë kanë vendosur që të mos e bëjnë çështje konflikti në politikën e brendshme. Kjo tregon pjekurinë e sistemit politik të Kosovës dhe forcimin e pozitës së Kosovës në dialog. Dhe si qeveria e kaluar, qeveria aktuale e Kosovës i ka paraqitur botës një qasje të përgjegjësisë.

Gazeta “Bota sot”: A është plani franko-gjerman zgjidhja e duhur për përmirësimin e raporteve mes dy shteteve?

Lukas Mandl: Zbatimi i plotë i tij do të ishte të paktën një hap i madh përpara.

Gazeta “Bota sot”: A mund të ketë një nënshkrim të propozimit evropian, pasi pritej që kjo marrëveshje të nënshkruhej në Ohër me 18 mars, po kjo gjë nuk ndodhi?

Lukas Mandl: Unë shpresoj shumë kështu. Vuçiq mund të bëhet ende një lider i vërtetë dhe atëherë do të mbahet mend një ditë si një kontribuues i vërtetë për lirinë, paqen dhe prosperitetin për Serbinë dhe të gjithë rajonin. I takon atij që të vendosë të sillet me pjekuri dhe vizion.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat