Vjen “parashikimi i frikshëm” për Vuçiqin dhe kriminelin Sheshel, ja cila parti në Serbi e pranon pavarësinë e Kosovës

Intervista

Vjen “parashikimi i frikshëm” për Vuçiqin dhe kriminelin Sheshel, ja cila parti në Serbi e pranon pavarësinë e Kosovës

Naile Ejupi Nga Naile Ejupi Më 15 dhjetor 2023 Në ora: 14:25
Publicisti Zlatoje Martinov

Publicisti Zlatoje Martinov thotë se Aleksandër Vuçiq ka formuar koalicion me Sheshelin për të forcuar pozitën e tij, mirëpo sipas të gjitha parashikimeve ata do të marrin shumë më pak vota se vitet e kaluara.

Martinov në një intervistë për gazetën “Bota sot”, thotë se Beogradi nuk është në favor të Vuçiqit dhe se koalicioni i tij me një kriminel të dënuar lufte flet shumë për të dhe politikën e tij.

Duke folur rreth votimit të serbëve në Kosovë, Martiov, jep propozim që ata të votojnë si serbët në Francë, ShBA, Britani dhe kudo tjetër në botë, pasi sipas tij, Vuçiq mendon se nëse i drejtohen me kërkesë Kosovës për votim, atëherë do të nënkuptonte njohje de fakto.

Publicisti në intervistë pos tjerash ka folur edhe për deklaratën e presidentit ukrainas, Zelensky, se Rusia po përgatitet për një front të ri lufte në Ballkan, duke shtuar se sa më e hapur apo “e ngrirë” të jetë çështja e marrëdhënieve Serbi dhe Kosovë, aq më të mëdha janë gjasat për incidente dhe konflikte që mund të eskalojnë në luftë.

Intervistoi: Naile Ejupi

"Bota sot": Ditë më parë mbajtësi i listës “Partia Popullore – Zgjedhje të sigurta”. Njerëz seriozë” Vuk Jeremiq tha se më e rëndësishmja është refuzimi i planit franko-gjerman për Kosovën pas zgjedhjeve. A do ta refuzojë Serbia këtë plan edhe pse fillimisht janë pajtuar dhe mungon vetëm nënshkrimi?

Zlatoje Martinov: Vuk Jeremiq njihet si nacionalist serb dhe kundërshtar i madh i njohjes së Kosovës, ndaj deklarata e tij nuk duhet të habisë askënd. Megjithatë, theksimi i kësaj çështjeje gjatë fushatës synon përfundimisht të fitojë atë pjesë të votuesve që janë përkrahës të Partisë Kombëtare Serbe, të cilët gjithashtu u zhgënjyen nga pranimi gojor i Vuçiqit të planit franko-gjerman, i cili tani është bërë plani evropiano-amerikan. Vetë Vuçiq, si në fushatë ashtu edhe jashtë saj, pretendon se “nuk ka nënshkruar asgjë” dhe se “Nikafa Serbia nuk do ta njohë Kosovën”. Fatkeqësisht, ky është qëndrimi i pothuajse të gjitha partive në Serbi, si ato të ekstremit të djathtë, ashtu edhe ato gjoja pro-evropiane. E vetmja parti që padyshim është e vogël dhe që pothuajse nuk ka asnjë ndikim në skenën politike të Serbisë - Forumi Demokratik Qytetar i Zoran Vuletiqit, ka një qëndrim të qartë dhe të qartë: Kosova është shtet i pavarur dhe Serbia duhet të shkojë në Perëndim dhe jo në Lindja.

"Bota sot": Deklarata e Jeremiqit vjen gjatë fushatës. Le të flasim për zgjedhjet në Serbi dhe fushatën partiake. Kryesisht fushata u zhvillua rreth Kosovës dhe pyetja me të, deri ku do të jetë e mundur të arrihet një konsensus ndërmjet Kosovës dhe qeverisë së re serbe?

Zlatoje Martinov: Në Serbi gjatë këtyre 12 viteve të sundimit autokratik të Vuçiqit, opinioni publik u formësua nga mediat, kështu që mbi 80 për qind e qytetarëve janë kundër njohjes së Kosovës, dhe rreth 60 për qind janë për Rusinë dhe kundër Perëndimit. Sipas mendimit tim, edhe sikur SNS e Vuçiqit t'i humbiste zgjedhjet (që është e vështirë të besohet) dhe qeveria opozitare do të drejtonte një politikë të jashtme të ngjashme, veçanërisht në lidhje me aneksimin e Kosovës: do të ishte kundër njohjes. Në fund të fundit, Dilas, madje edhe koalicioni i Gjelbër-Majtas, përdorin termin "krahina jonë jugore" për Kosovën dhe janë kundër njohjes së Kosovës. Çështja e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të mbetet e hapur për një kohë shumë të gjatë. Serbia, si zyrtare dhe opozitare, pret vitin 2024 dhe fitoren e së djathtës në BE dhe Trumpit në SHBA - të cilët kanë simpati për Rusinë e Putinit - dhe për këtë arsye presin që Rusia të jetë sërish një aktor politik botëror.

"Bota sot": Si i keni parë partitë kandidate në zgjedhje? Koalicioni i Aleksandër Vuçiqit, presidentit aktual të Serbisë, me të dënuarin për krime lufte, Vojisllav Sheshel, është kritikuar, madje po paralajmërojnë luftëra, duke thënë se nuk është vetëm koalicion, por tubim i politikanëve radikalë në Serbi. mendimi juaj për këtë? Duke iu referuar raportimeve të mediave, Vuçiq ka një rënie të elektoratit, madje ka paralajmërime se do të humbasë Beogradin, si e komentoni këtë?

Zlatoje Martinov: Së bashku me Sheshelin, Vuçiq po forcon pozitën e tij me nacionalistët radikalë serbë, prej të cilëve tani po kërkon mbështetje sepse nuk është i sigurt se do të fitojë zgjedhjet e Beogradit. Për parlamentarët, të gjitha parashikimet thonë se do të marrin shumë më pak vota se vitet e kaluara. Mirëpo, kryeqyteti nuk është në favor të tij dhe prandaj edhe numri i vogël i votave që Sheshel do të marrë në zgjedhjet e Beogradit do të thotë shumë për të. Por vetë fakti që ai është edhe një herë në koalicion me një kriminel të dënuar lufte flet shumë për Vuçiqin dhe politikën e tij të jashtme. Vuçiq nuk hoqi dorë kurrë nga “bota serbe”, që është një emër tjetër dhe një lloj eufemizmi për Serbinë e Madhe. Është për t'u habitur që SHBA-ja dhe BE-ja e kalojnë me qetësi.

"Bota sot": Kur të mbajmë zgjedhjet në Serbi, serbët nga Kosova që kanë edhe shtetësi serbe nuk do të mund të votojnë në territorin e Kosovës pa marrëveshjen paraprake të dy vendeve. Sipas kryeministrit Kurti, pala serbe duhet të interesohet dhe ta kërkojë. Pse nuk është ngritur ende një kërkesë, cila mund të jetë "e kundërta" e kësaj?

Zlatoje Martinov: Serbët nga Kosova mund të votojnë edhe këtë herë, ashtu si serbët në Francë, SHBA, Britani apo kudo në botë, në përfaqësitë diplomatike serbe të atyre vendeve. Qeveria e Serbisë është dashur t'i dorëzojë një kërkesë qeverisë së Kosovës në këtë drejtim. Në “Zyrën e Zyrtarit Ndërlidhës” në Prishtinë, që është një lloj përfaqësie diplomatike, është mundur të votohet zyrtarisht dhe besoj se qeveria e Kosovës do ta miratonte votimin edhe në vendet tjera të caktuara si në vitet e kaluara. Por qeveria serbe beson se paraqitja e një kërkese të tillë qeverisë së Kosovës do të nënkuptonte njohje de fakto të Kosovës. Një ditë më parë, Vuçiq tha se “serbët e Kosovës nuk do të votojnë në vetë Kosovën”.

"Bota sot": Analistët ndërkombëtarë nuk e përjashtojnë gjithmonë rrezikun e destabilizimit në veri të Kosovës. Ndërkohë, presidenti ukrainas Zelensky deklaroi së fundmi se Rusia po përgatitet për një front të ri lufte në Ballkan. A është i mundur shpërthimi i një krize të re në Evropë dhe kush është më i rrezikuar?

Zlatoje Martinov: Sa më gjatë të jetë e hapur apo e “ngrirë” çështja e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, aq më të mëdha janë gjasat për incidente dhe konflikte që mund të eskalojnë në luftë, veçanërisht për shkak të rolit të Rusisë në Ballkan dhe veçanërisht në Serbi. Është në interesin e Rusisë që të destabilizojë Ballkanin Perëndimor, sepse kjo dobëson ndikimin politik dhe çdo ndikim tjetër të Perëndimit dhe aleancës së NATO-s. BiH dhe nyja Serbo-Kosovë janë pikat kryesore nevralgjike në Ballkan dhe Putini me vetëdije po i nxit ato. Dhe Serbia – pavarësisht se deklaron publikisht se është në favor të integrimit në BE, fshehtas gëzon “ndihmën” e mundshme ruse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat