Ekskluzive: Daniel Serwer me propozim të ri për Asociacionin, shpreh keqardhje ndaj tri vendeve evropiane

Intervista

Ekskluzive: Daniel Serwer me propozim të ri për Asociacionin, shpreh keqardhje ndaj tri vendeve evropiane

Naile Ejupi Nga Naile Ejupi Më 22 maj 2024 Në ora: 08:04
Daniel Serwer

Të premten e kaluar është mbajtur takimi i Komitetit të Këshillit të Ministrave të Këshillit të Evropës dhe në këtë takim nuk ishte përfshirë kërkesa e Kosovës për t’u anëtarësuar në këtë organizatë.

Gjermania, Franca dhe Italia, përmes një letre kanë deklaruar se duan hapa konkretë për asociacion, sepse pa to nuk do të ketë anëtarësim në KIE.

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, në një intervistë ekskluzive ka komentuar takimin e Komitetit dhe letrën e tri shteteve.

Sipas Serwer, Kosova ka pasur më shumë pengesa se vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

Në intervistë, profesori ka folur edhe rreth draft asociacionit që do të dorëzohet nga Qeveria në fund të muajit, ku sipas tij, amerikanët duhet të detyrohen të nënshkruajnë një dokument zyrtar që garanton se nuk do të ketë një nivel tjetër qeverisje në Kosovë.

Serwer ka folur edhe rreth marrëdhënieve të qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve si dhe zgjedhjeve të reja në Kosovë.

Intervista e plotë:

“Bota sot”: Të premten është takuar Komiteti i Këshillit të Ministrave të Këshillit të Evropës dhe në rend dite nuk është përfshirë kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KIE dhe as nuk kanë marrë vendim për thirrjen e një mbledhjeje të jashtëzakonshme për këtë çështje, cili është komenti juaj në këtë?

Daniel Serwer: Takimi i Komitetit të Këshillit të Ministrave të Këshillit të Evropës dhe mos përfshirja në agjendë kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KiE, si dhe asnjë vendim tjetër për një mbledhje të jashtëzakonshme, nuk më pëlqeu.

 “Bota sot”: Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka deklaruar se disa vende kanë zgjedhur të mbështesin lobimin e Serbisë, kujtojmë këtu se Gjermania, Franca, Italia kanë deklaruar se pa hapa konkretë për asociim nuk do të ketë anëtarësim në KIE. filluan vendet mbështetëse të Kosovës të dalin në anën e Serbisë?

Daniel Serwer: Mendoj se letra nga Gjermania, Franca dhe Italia ishte për të ardhur keq. Ata po i premtojnë Serbisë Asociacionin pa asnjë çmim për Kosovën, një gjë që është e përcaktuar qartë në marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013.

 “Bota sot”: Si i shihni kushtet që këto vende të anëtarësohen në Këshillin e Evropës, a mendoni se Kosova është i vetmi vend në Ballkan që vendos kushte të tilla, kujtojmë këtu se edhe për liberalizimin e vizave ka pasur më shumë kushte se të tjerat vendet e Ballkanit Perëndimor?

Daniel Serwer: Kosova sigurisht ka pasur më shumë pengesa se të tjerat.

 “Bota sot”: Nëse Gjykata Kushtetuese vendos që nuk bie ndesh me kushtetutën, a do ta pranonin ndërkombëtarët apo do të vazhdonin të insistonin për asociim me pushtetin ekzekutiv?

Daniel Serwer: Amerikanët kanë thënë se kundërshtojnë çdo nivel të ri të qeverisjes në Kosovë. Unë do t'i detyroja ata të nënshkruajnë një dokument zyrtar që garanton se nuk do të ndodhë.

“Bota sot”: Shumë vëzhgues në Kosovë dhe më gjerë shohin tension mes qeverisë së Kosovës dhe partnerëve të saj ndërkombëtarë. Si mendoni se i ka menaxhuar kjo qeveri marrëdhëniet me Uashingtonin dhe Brukselin dhe kryeqytetet e tjera?

Daniel Serwer: Qeveria ka një problem: ajo kundërshton diçka që ndërkombëtarët thonë se duan. Jam dakord me qeverinë, por mosmarrëveshja do të ndikonte në marrëdhëniet me Uashingtonin, Brukselin dhe kryeqytetet e tjera. Kjo tha se nuk ka asnjë justifikim për dështimin ndërkombëtar për t'iu përgjigjur rrëmbimit të policisë së Kosovës nga Serbia, trazirave kundër paqeruajtësve të NATO-s dhe sponsorizimit të një sulmi terrorist.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat