Erëza anti-inflamatore që lehtëson dhimbjet e gjurit

Këshilla mjekësore

Erëza anti-inflamatore që lehtëson dhimbjet e gjurit

Më: 14 janar 2021 Në ora: 16:42
Foto Ilustrim

Një provë e re klinike e botuar në Annals of Internal Medicine ka zbuluar se shafran i Indisë mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve në gju të shkaktuara nga artrozat.

Më konkretisht, studiuesit zbuluan se shafran i Indisë funksionon më mirë sesa placebo për lehtësimin e dhimbjeve të gjurit të shkaktuara nga osteoartriti për një periudhë prej tre muajsh, me trajtimin që provon, në fakt, pak më të mirë se ajo që ata kanë treguar studimet e mëparshme me ilaçe standarde.

"Provat tregojnë se shafran i Indisë mund të konsiderohet një mundësi trajtimi për artrozën e gjurit " , thotë studiuesi i parë, Dr. Benny Antony, nga Instituti Menzies për Kërkime Mjekësore, Universiteti i Tasmanisë.

Pacientët me artrit të gjurit shpesh marrin qetësues të dhimbjeve të tilla si paracetamol, ibuprofen dhe naproxen . 

Por përveç që janë mesatarisht efektive, ato mund të shkaktojnë efekte anësore të tilla si shqetësime në stomak, dhe përdorimi i tyre i zgjatur shoqërohet me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës dhe dëmtimit të veshkave. 

Prandaj, ekzistenca e opsioneve të tjera është e rëndësishme.

Për studimin e tanishëm,  Dr. Antony dhe kolegët e tij ndanë 70 persona me artrozë të gjurit në dy grupe të rastit. 

Njëri po merrte ekstrakt të shafranit të Indisë çdo ditë për 12 javë dhe tjetri po merrte placebo.

 Curcumin është përbërës aktiv i shafran i Indisë i cili i atribuohet kryesisht me pronat e dobishme.

Pas 12 javësh, studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit që përdorën ekstraktin raportuan një përmirësim më të madh në dhimbjen e tyre krahasuar me grupin e placebo. 

Përfitimi mesatar ishte "i moderuar", sipas ekspertëve, por edhe kështu ai mbeti më i mirë se studimet e mëparshme me ilaçe kundër dhimbjes.

Duke parë gjetjet nga një këndvështrim më i gjerë, argumentohet se ajo që njerëzit me artrit konsumojnë ka rëndësi.

 Shafran i Indisë, për shembull, mendohet të ketë efekte anti-inflamatore, kështu që nëse njerëzit vazhdojnë të konsumojnë një dietë që rrit inflamacionin, plot me ushqime të skuqura dhe karbohidrate të përpunuara, ata do të mohojnë përfitimet e shtimit të shafranit të Indisë.

Sipas studiuesve, këto zbulime janë hapi i parë dhe duhen edhe më shumë studime për të treguar nëse lehtësimi i dhimbjes ruhet me kalimin e kohës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat