Sa shpesh duhet të pastrojmë veshjet tona gjatë pandemisë?

Këshilla mjekësore

Sa shpesh duhet të pastrojmë veshjet tona gjatë pandemisë?

Më: 10 shkurt 2021 Në ora: 08:45
Foto ilustruese

Pothuajse një vit i plotë ka kaluar që kur pandemia COVID-19 filloi të ndikonte në jetën tonë, dhe ne tani po përjetojmë sezonin e parë të plotë të motit të ftohtë prej se ka filluar. Si rezultat, ju mund të pyesni veten se çfarë, nëse ka, masa paraprake shtesë që duhet të ndërmarrim me veshjet tona.

Udhëzimet e zakonshme sugjerojnë që ne duhet të pastrojmë palltot dhe veshjet e jashtme një ose dy herë në sezon. Por gjërat vështirë se janë “të zakonshme” tani. Për fat të mirë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe ekspertë të tjerë shëndetësorë përgjithësisht pajtohen se prekja e sipërfaqeve “nuk mendohet të jetë një mënyrë e zakonshme” për përhapjen e koronavirusit dhe se kemi më shumë të ngjarë të kapim virusin nga të qenit në kontakt të ngushtë me një person të infektuar.

“Gjëja më e rëndësishme është mbrojtja e hundës dhe gojës nga pikat ose aerosolët, tha për HuffPost Peter Chin-Hong, një mjek i sëmundjeve infektive dhe profesor i mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco. “Nëse dikush me të njohur COVID ka vjellë ose ishte i plogwsht me pallton tuaj, dhe pastaj ju fërkoni vazhdimisht hundën ose gojën me të, atëherë po, ju ndoshta do ta merrni”.

Pika që Chin-Hong synon të dërgojë në shtëpi është se nuk ka nevojë të merremi tepër me pastrimin e palltove nëse kryesisht thjesht dilni për nevojat dhe nuk punoni në një mjedis të kujdesit shëndetësor. Ai gjithashtu ra dakord me qasjen standarde të pastrimit të veshjeve vetëm një ose dy herë në sezon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat