Gjithçka që duhet të dini rreth kancerit të gjuhës

Këshilla mjekësore

Gjithçka që duhet të dini rreth kancerit të gjuhës

Më: 19 shkurt 2021 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Kanceri i gjuhës është një lloj i kancerit i cili fillon që të përhapet nga qelizat e gjuhës dhe mund të depërtojnë direkt në gjuhë. Nga kjo mund të përhapet edhe në kokë dhe qafë.

Ky lloj kanceri shfaqet në pjesën e përparme të gjuhës dhe quhet kancer i gjuhës orale.

Lloji më i rrezikshëm i kancerit të gjuhës shfaqet në:

Sipërfaqen e lëkurës

Rreshtimin e gojës, hundës, laringut, tiroides dhe fytit

Rreshtimin e traktit respirator dhe tretës

Kanceri i gjuhës ndahet me faza, në varësi prej llojit të tumorit.

Në bazë se si është shpërhapur ai mund të jetë

I ulët

I moderuar

I lartë

Në fillim nuk shfaqet ndonjë simptomë që mund të vërehet, ku simptoma më e zakonshme është një plagë që nuk shërohet dhe që rrjedh gjak.

Simptomat e tjera përfshijnë:

Një copë e kuqë ose e bardhë brenda gjuhës

Dhimbje gjatë gëlltitjes

Mpirje e gojës

Dhembje fyti

Gjakderdhje nga gjuha

Një gungë në gjuhë

Zakonisht ky lloj i kancerit shfaqet vetëm në qoftë se:

Pini duhan

Jeni të infektuar me sëmundje të transmetueshme

Nëse keni histori familjare të kancerit

Mbani dietë e dobët

Higjienë e dobët

Kanceri i gjuhës zakonisht shfaqet më shumë te burrat e moshuar sesa te gratë dhe te të rinjtë. Ky kancer shfaqet zakonisht te personat në moshën mbi 55-vjeçare

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat