​Alergji ndaj vezëve? Simptoma për të cilat duhet pasur kujdes

Këshilla mjekësore

​Alergji ndaj vezëve? Simptoma për të cilat duhet pasur kujdes

Më: 17 shtator 2021 Në ora: 13:15
Foto ilustrim

Një nga alergjitë më të zakonshme, e cila është zhvilluar në shumicën e botës vitet e fundit, është alergjia ndaj vezëve, shkruan pazienti.it.

Ashtu si me të gjitha alergjitë e tjera ushqimore, alergjia ndaj vezëve nuk është asgjë më shumë sesa rezultat i sistemit imunitar që identifikon proteina të caktuara si ”pushtues” të rrezikshëm dhe të dëmshëm për trupin dhe, për këtë arsye, lëshon një antitrup të quajtur imunoglobulinë, i cili ka funksionin e luftimit të alergjenit.

Ky antitrup dërgon një sërë kimikatesh për të luftuar alergjenët e vezëve dhe një nga këto kimikate është histamina.

Histamina është një nga ndërmjetësuesit e shumë simptomave alergjike. Alergjia më e zakonshme është e bardha e vezës, por mund të shkaktohet edhe nga të verdhat e vezëve dhe të bardhat e vezëve, pasi të dyja përmbajnë proteina që mund të shkaktojnë alergji.

Cilat janë simptomat e alergjisë ndaj vezëve?

Reagimet alergjike të shkaktuara nga vezët ndryshojnë nga personi në person dhe zakonisht ndodhin menjëherë pas konsumimit të këtij ushqimi.

Simptomat më të zakonshme përfshijnë probleme të lëkurës, të tilla si ënjtjet dhe pullat.

Simptoma të tjera të zakonshme janë të frymëmarrjes, të tilla si astma (e cila shfaqet në shumë raste alergjie), rrufë, teshtimë dhe lotim të syve.

Disa njerëz gjithashtu kanë probleme me stomakun për shkak të alergjisë ndaj vezëve, të cilat mund të jenë nauze, të vjella, diarre ose ngërçe.

Më rrallë, megjithatë, njerëzit që vuajnë nga alergjia ndaj vezëve mund të kenë situata me anafilaksi dhe, në këto raste, kërkohet kujdes i menjëhershëm mjekësor.

Vetëm simptomat nuk janë të mjaftueshme për të diagnostikuar alergjinë ndaj vezëve dhe do të ishte e këshillueshme që të kryeni kontrolle tek një alergolog, i cili mund të ndihmojë në përcaktimin nëse simptomat alergjike lidhen me vezët ose nëse alergjia varet nga diçka tjetër.

Në cilat komplikime mund të çojë alergjia ndaj vezëve?

Komplikimi më i rëndësishëm i alergjisë ndaj vezëve, sipas sondazheve të fundit, është reaksioni i rëndë alergjik që kërkon një injeksion të epinefrinës dhe trajtim urgjent.

I njëjti reagim i sistemit imunitar, i cili shkakton alergji ndaj vezëve, mund të shkaktojë edhe komplikime të tjera.

Çfarë kontrollesh duhet të bëni për të zbuluar nëse jeni alergjik apo jo?

Nuk ka asnjë test specifik të përcaktuar për të diagnostikuar nëse një person ka alergji ndaj vezëve apo jo.

Mjeku juaj mund të përdorë disa qasje, që synojnë përjashtimin e kushteve të tjera që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme.

Në shumë raste, ajo që në fillim duket se është alergji ndaj vezëve, në realitet rezulton të jetë një intolerancë ushqimore. Ky lloj reagimi në përgjithësi është më pak i rëndë se alergjia ndaj vezëve dhe nuk përfshin sistemin imunitar./Atsh

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat