Si të dukeni 10 vjet më të reja…

Këshilla mjekësore

Si të dukeni 10 vjet më të reja…

Më: 23 korrik 2022 Në ora: 11:35
Foto ilustrim

Ka një moment në jetë kur pesha e viteve bie mbi ju. Për shumë dermatologë, pragu i ndërgjegjësimit është mosha 40-vjeçare: lëkura bëhet “e zbehtë”, e pabarabartë dhe rrudhat janë më mbizotëruese.

Ky ndryshim është kryesisht për shkak të diçkaje që quhet perimenopauzë (ose vitet që çojnë në menopauzë), gjatë së cilës nivelet e estrogjenit fillojnë të bien dhe lëkura bëhet e hollë dhe humbet elasticitetin e saj. Sigurisht, procesi i plakjes është i natyrshëm, i bukur dhe një privilegj, por shumë shenja të degradimit të lëkurës në fakt mund të shmangen duke marrë masa parandaluese. Cilat janë ato?

Mikro-gjilpëra: Kjo është një masë e shkëlqyer parandaluese për t’u marrë. Duke rrotulluar gjilpërat e vogla poshtë fytyrës, ju krijoni mikro-lezione në lëkurë, të cilat më pas rrisin prodhimin e kolagjenit dhe elastinës për të ndihmuar në shërimin e lëkurës. Ky rigjenerim më pas “trash” pak lëkurën për të ndihmuar në mbushjen e rrudhave dhe fshehjen e rrathëve të errët.

Bëni masazh të përditshëm të fytyrës. Pavarësisht nëse shqetësoheni për shtrëngimin e nofullës, ngritjen dhe skalitjen e mollëzave ose parandalimin e plakjes rreth zonës së syve, masazhi i fytyrës duhet të përfshihet në rutinën tuaj të rregullt. Ai stimulon rrjedhjen e gjakut dhe sjell më shumë oksigjen në inde. Përqendrohuni në muskujt e faqeve.

Mos e lini pas dore qafën. Shtresa lipidike tkurret me 30-40% në qafë dhe dekolte, kështu që tregon moshën më shpejt. Nofulla jonë krijon kufirin e përsosur midis gjëndrave dhjamore. Gjëja më e rëndësishme që duhet të bëni është ta trajtoni qafën dhe dekoltenë si pjesë të fytyrës dhe pjesë të trupit tuaj, në mënyrë që të marrë një trajtim të dyfishtë. Gjithashtu, masazhoni këto zona.

Përdorni një vaj pastrimi: Për të pastruar fytyrën tuaj ju nevojitet një pastrues i butë me bazë vaji, ndoshta me bazë antioksidantësh. Pas larjes së fytyrës rekomandohet të aplikoni një krem me vitaminë C dhe një krem për sytë për hidratim më të madh.

Mos përdorni shumë fondatinë. Korrigjoni njollat e lëkurës ku keni njollë apo skuqje, por mos e teproni.

Aknet: kushtojini vëmendje dietës suaj. Duhet të shmangni bulmetin, sheqerin, glutenin dhe të kërkoni mënyra për të reduktuar kortizolin. Ideja është që këto grupe ushqimore të rrisin nivelet e insulinës dhe të eliminojnë hormonet, gjë që më pas shkakton puçrra. Zgjidhjet lokale përfshijnë tamponët e glikolit, retinolin dhe maskat. Nëse lëkura juaj nuk po ndriçohet me një regjim aktual, bisedoni me dermatologun tuaj se cilat ilaçe shtëpiake mund të provoni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat