A vuani nga aknet hormonale? Ja disa mënyra për t’i larguar ato

Këshilla mjekësore

A vuani nga aknet hormonale? Ja disa mënyra për t’i larguar ato

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 06:51
Foto ilustrim

Ndryshimet e humorit dhe një fytyrë plot puçrra, këto janë ato pak gjëra që janë pak a shumë një rit kalimi për shumicën e adoleshentëve. Kur aknet tuaja hormonale dalin në moshën madhore, ‘vitet e adoleshencës’ nuk mund ta marrin më fajin. Një nga shkaktarët më të zakonshëm të akneve është i lidhur me PCOS – kjo është kryesisht për shkak të niveleve të larta të androgjenit që vijnë me këtë gjendje.

Mbani të qëndrueshme nivelet e sheqerit në gjak

Filloni ditën tuaj duke konsumuar yndyrë dhe jo shumë karbohidrate. Në momentin që karbohidratet shfaqen, nivelet e sheqerit në gjak rriten. Kjo nga ana tjetër stimulon vezoret tuaja që të sekretojnë më shumë androgjen, duke shkaktuar më shumë probleme.

Sakrifikoni bulmetin

Qumështi i disponueshëm në treg ka shumë antibiotikë, hormone dhe estrogjen. Çdo gjë me laktozë ose kazeinë në të (përfshirë organike ose A-2) përkeqëson zorrët tuaja dhe shkakton shumë simptoma, kështu që është më mirë ta hiqni atë plotësisht.

Jashtëqitjet tuaja

Është e gjitha në jashtëqitje tuaj! “Nëse jeni kaps, shumë hormone si estrogjeni, testosteroni, progesteroni, nuk dalin nga trupi juaj. Ata riqarkullohen përsëri dhe shkaktojnë probleme të tjera.”

Gjeni një çlirim emocional

Aknet dhe shëndeti mendor kanë një marrëdhënie toksike, prandaj është thelbësore të gjesh një mënyrë të shëndetshme për të çliruar traumën që shkakton gjendja e lëkurës.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat