Si të përballeni me ankthin e shtatzënisë pas një aborti

Këshilla mjekësore

Si të përballeni me ankthin e shtatzënisë pas një aborti

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 14:32
Foto ilustrim

Kur Chrissy Teigen ndau javën e kaluar se ajo dhe bashkëshorti John Legend po presin një fëmijë pas humbjes tragjike të djalit të tyre, Jack, në një abort spontan në tremujorin e dytë dy vjet më parë, ajo u prit me një mbështetje të madhe. Shumë njerëz lidheshin me humbjen e familjes dhe ishin të etur të dëgjonin për këtë zhvillim në historinë e tyre, veçanërisht pasi Teigen tregoi se ajo kishte bërë një cikël fertilizimi in vitro në mars.

Avokoni për veten tuaj

Nëse nuk jeni një pacient i fertilitetit me akses në shumë ultratinguj të hershëm dhe keni nevojë për sigurinë për të parë rrahjet e zemrës së foshnjës, bisedoni me mjekun tuaj, këshilloi Jaqueline Fernando, një psikoterapiste nga Kalifornia e cila është e specializuar në çështjet e fertilitetit. Disa do të thonë, “Ne do t’ju fusim fshehurazi për një ultratingull të shpejtë,” tha Fernando. “Këta mjekë janë të paçmuar.”

Gjeni një vend për të ndarë ndjenjat tuaja

Ju mund ose nuk mund të dëshironi të ndani lajmet tuaja me familjen dhe miqtë, në varësi të asaj se sa mbështeteni në mbështetjen e tyre, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të gjeni hapësira të sigurta për të folur për atë që po kaloni. Merrni parasysh gjetjen e një grupi mbështetës.

Krijoni një ritual ose përkujtimor

Nuk është për të gjithë, por disa njerëz gjejnë ngushëllim duke krijuar një ritual ose memorial për të nderuar fëmijën që humbën. “Në mënyrë tipike, ne nuk kemi asgjë për të nderuar këtë jetë,” tha Fernando. “Është një pikëllim shumë i çuditshëm. Nuk ka asgjë të prekshme,” shtoi ajo, por kjo nuk të pengon të bësh diçka.

Jepini vetes leje për të vendosur kufij

Përveç vendosjes se kur dhe si të ndani lajmet e shtatzënisë tuaj, ju mund të vendosni kufij për të mbrojtur veten gjatë kësaj kohe emocionalisht të cenueshme. “Jepini vetes leje të kujdeseni për veten, nëse kjo do të thotë të qëndroni të ulur për një kohë, të mos flisni me njerëzit,” tha Klein, “kjo është ajo që duhet të bëni”.

Praktikoni kujdesin për veten

Klein dhe Fernando theksuan rëndësinë e marrjes së gjërave një javë, ose një ditë, në një kohë. Dyzet javë mund të ndihen si një përjetësi. Po kështu munden edhe ata 12 të parët. Fernando sugjeroi vendosjen e qëllimeve të vogla dhe prioritizimin e reduktuesve të stresit, si ushqimin e ushqyer, stërvitjen dhe gjumin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat