​Kardiologët absolutisht nuk lejojnë pesë lloje ushqimesh: Janë fatale për zemrën

Këshilla mjekësore

​Kardiologët absolutisht nuk lejojnë pesë lloje ushqimesh: Janë fatale për zemrën

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 20:38
Ilustrim

Edhe pse mbizotëron mendimi se sëmundjet e zemrës ndodhin kryesisht te të moshuarit, edhe të rinjtë nuk janë imunë ndaj këtij problemi. Përveç kësaj, mungesa e aktivitetit fizik, dieta e gabuar dhe zakonet e këqija të jetesës mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Për sa i përket numrit të jetëve të marra, sëmundjet kardiovaskulare zënë vendin e parë famëkeq. Kjo është arsyeja pse ekspertët paralajmërojnë se cilat ushqime mund të ndikojnë negativisht dhe përshpejtojnë plakjen e zemrës.

Mish i kuq

Ky lloj mishi është i pasur me yndyra të ngopura. Këto yndyrna "të këqija" gjenden edhe në ushqime të tjera - vezë, krem, gjalpë dhe djathëra me yndyrë të plotë. Ato mund të ndikojnë në rritjen e nivelit të kolesterolit të keq, por edhe në shfaqjen e obezitetit dhe diabetit.

Ëmbëlsira dhe ushqime të shpejta

Ëmbëlsirat dhe ushqimet e shpejta duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur, sepse përmbajnë yndyra trans, sasi të mëdha erëzash, sheqer dhe përmirësues të shijes. E gjithë kjo ka një efekt negativ në shëndetin e trupit tonë.

Alkooli

Konsumimi i tepërt i alkoolit është një opsion jashtëzakonisht i dëmshëm – mund të prishë gjumin, të shkaktojë dehidrim dhe të rrisë rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës. Alkooli mund të rrisë shanset e mpiksjes së gjakut dhe presionit të lartë të gjakut.

Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve që përmbajnë kafeinë

Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve me kafeinë mund të rrisë rrezikun e plakjes së parakohshme. Nëse pini më shumë se 1-2 gota nga kjo pije, një sasi e madhe kafeine mund të ketë një efekt negativ në zemër.

Mish i skuqur dhe i kripur

Ushqimi i skuqur dhe i kripur mund të shkaktojë dehidrim, rritje të presionit të gjakut dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Për këtë arsye nuk duhet ta teproni me këtë ushqim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat