Dushi i ftohtë në mëngjes është ide e mirë edhe në dimër

Këshilla mjekësore

Dushi i ftohtë në mëngjes është ide e mirë edhe në dimër

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 17:08
Foto ilustrim

Ndërsa dushi i nxehtë ka përfitimet e tij , dushi i ftohtë në dimër jo vetëm që do t’ju zgjojë, por gjithashtu do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe marrjen e oksigjenit.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Një nga argumentet kryesore në favor të dusheve të ftohta është përmirësimi i qarkullimit. Kur uji i ftohtë godet trupin, ai e dërgon sistemin tonë të qarkullimit të gjakut në mbingarkesë dhe bën që zemra të pompojë gjak me një ritëm më të shpejtë për të ruajtur temperaturën e trupit tonë ideal. Kjo nxit sistemin e qarkullimit të gjakut për të reduktuar inflamacionin brenda trupit dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Irritimi i lëkurës

Nëse keni një gjendje të lëkurës që shkakton acarim dhe kruajtje ose të tjera, dushi i ftohtë mund të ndihmojë në kapërcimin e dëshirës për të gërvishtur dhe qetësuar inflamacionin ose skuqjen. Dushi i nxehtë në vend të kësaj çon në tharje të lëkurës dhe rrit acarimin ose skuqjen.

Të zgjon menjëherë

Sapo uji i ftohtë të godet trupin, ka pak tronditje. Ky goditje rrit marrjen e oksigjenit, rrahjet e zemrës dhe vigjilencën. Uji i ftohtë është gjithashtu i dobishëm pas një stërvitje të vështirë pasi relakson muskujt e lënduar. Një dush i nxehtë nga ana tjetër relakson muskujt dhe është perfekt para se të bini në shtrat për të siguruar gjumë të mirë.

Rrit imunitetin

Dushi i ftohtë besohet se forcon imunitetin dhe e bën njeriun më pak të prirur ndaj sëmundjeve. Një studim i titulluar “Efekti i dushit të ftohtë në shëndet dhe punë: Një provë e kontrolluar e rastësishme” zbuloi se ata që bëjnë dush të ftohtë kanë 29 për qind më pak gjasa të sëmuren.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat