​Vendosni hudhrën nën jastëk, diçka e mahnitshme do të ndodhë çdo mëngjes

Këshilla mjekësore

​Vendosni hudhrën nën jastëk, diçka e mahnitshme do të ndodhë çdo mëngjes

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Hudhra ka një gamë të gjerë përdorimesh dhe përdoret tradicionalisht për qëllime kulinarie dhe mjekësore. Përveç kësaj, shumë njerëz kanë adoptuar ritualin e gjumit me një thelb hudhër nën jastëk.

Ndoshta kjo do t'ju duket e pakuptimtë në fillim, sepse hudhra ka një erë të veçantë dhe të fortë, por kur të zbuloni të gjitha të mirat e kësaj perime, patjetër do të vendosni të shkoni në shtrat me të. Është një zakon jashtëzakonisht i njohur dhe një terapi e fuqishme, e cila praktikohet prej shekujsh.

Vetëm një thelb hudhër nën jastëk mund t'ju ndihmojë të flini më mirë dhe të relaksoni të gjithë muskujt tuaj për shkak të përqendrimit të lartë të zinkut.

Përveç kësaj, hudhra nën jastëk do t'ju lejojë të filloni çdo ditë me shumë më tepër energji dhe vitalitet.

Gjithashtu do t'ju ndihmojë të shmangni çdo formë të ftohjes, gripit, kollës dhe presionit të gjakut.

Nëse e fërkoni në lëkurë, mund të përshpejtojë shërimin e plagëve dhe të largojë njollat. Është një antibiotik i fuqishëm dhe natyral që mund të përdoret për të forcuar sistemin imunitar.

Popujt e lashtë besonin se hudhra ka veti magjike, të cilat largojnë shpirtrat e këqij dhe tërheqin energji pozitive.

Nëse e përdorni të freskët, pa gatuar, do të mund të nxirrni shumë veti më të vlefshme prej tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat