​Bajamet përmirësojnë qarkullimin, ulin kolesterolin dhe forcojnë libidon

Këshilla mjekësore

​Bajamet përmirësojnë qarkullimin, ulin kolesterolin dhe forcojnë libidon

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 18:19
Foto ilustrim

Bajamet nuk janë vetëm të shijshme, por edhe një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm. Është i pasur me vitamina të grupit B, por edhe me vitaminë E, për këtë arsye konsiderohet si mbrojtës i zemrës dhe qarkullimit të gjakut.

Përmban edhe mineralet kalcium, kalium dhe magnez dhe rekomandohet veçanërisht për personat që nuk konsumojnë produkte të qumështit. Falë përmbajtjes së pasur të acideve yndyrore të pangopura, ai gjithashtu kontribuon në uljen e kolesterolit.

Përveç kësaj, bajamet konsiderohen tradicionalisht si një afrodiziak për meshkujt. Është i pasur me aminoacidin argininë, i cili luan një rol të rëndësishëm në vazodilatimin, pra zgjerimin e enëve të gjakut dhe arritjen e ereksionit. Konsumimi i rregullt i bajameve ka një efekt pozitiv në fertilitetin, si dhe në cilësinë e spermatozoideve dhe lëvizshmërinë e tyre.

Vaji i bajames përdoret në kozmetikë për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Kremrat ushqyes të bajameve mbrojnë lëkurën nga faktorët e jashtëm të dëmshëm, si dhe nga i ftohti, prandaj janë të përshtatshëm për ditët e dimrit. Qumështi i trupit të bajames rekomandohet veçanërisht për lëkurën e thatë, sepse e ushqen atë dhe i jep lagështinë e nevojshme.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat