​Ndryshimet në trup që ndodhin kur hani më ngadalë

Këshilla mjekësore

​Ndryshimet në trup që ndodhin kur hani më ngadalë

Më: 15 janar 2023 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

Një nga problemet më të mëdha në jetën tonë të përditshme është se shumë prej nesh nxitojnë gjatë ditës, pa kohë për asgjë, dhe kur më në fund kemi kohë për të ngrënë diçka, shpesh e bëjmë atë shpejt.

Siç shkruan “Zen Habits”, ky zakon i keq çon në një jetë stresuese dhe jo të shëndetshme, ndaj ekspertët rekomandojnë që çdo vakt të hahet më ngadalë se zakonisht, të marrim kafshata më të vogla, ta përtypim çdo kafshatë më ngadalë dhe kështu ta shijojmë vaktin më gjatë.

Mund të na duhen edhe disa minuta për çdo vakt, por do të sjellë shumë përfitime. Ekspertët thonë se kjo është kur ndodhin ndryshime të ulura:

Ju do të humbni peshë

Një numër në rritje studimesh konfirmojnë se duke ngrënë më ngadalë, do të konsumojmë më pak kalori, sa për të humbur disa kilogramë, pa bërë asgjë ndryshe nga më parë.

Arsyeja është se trurit tonë i duhen rreth 20 minuta që të regjistrojë se në fakt jemi të ngopur. Nëse hamë shpejt, mund të vazhdojmë të hamë edhe kur jemi tashmë të ngopur, gjë që ndër të tjera kontribuon në humbje më të shpejtë të peshës.

Nëse hamë ngadalë, kemi kohë të kuptojmë se jemi ngopur dhe të ndalemi në kohë. Ekspertët rekomandojnë të hani sa më shëndetshëm dhe se nëse doni të humbni peshë, të ngrënit ngadalë duhet të bëhet pjesë e rutinës suaj të përditshme.

Ju do të shijoni ushqimin

Kjo arsye është po aq e rëndësishme sepse është e vështirë të shijojmë ushqimin nëse e hamë shumë shpejt.

Nuk keni kohë për të shijuar ndonjë ushqim që hani shumë shpejt, dhe nëse e bëni ngadalë, mund të merrni të njëjtën shije të mrekullueshme, por do të hani më pak.

Do të keni tretje më të mirë

Nëse hani më ngadalë, do ta përtypni më mirë ushqimin, gjë që çon në tretje më të mirë. Tretja në fakt fillon në zgavrën e gojës, ndaj sa më shumë ushqim të “përpunojmë” në të, aq më pak punë do të duhet të bëjnë stomaku apo zorrët.

Kjo mund të ndihmojë në reduktimin e problemeve të tretjes si fryrje, kapsllëk, ngërçe dhe shqetësime të tjera.

Do të jeni më të qetë

Të hash ngadalë dhe t'i kushtosh vëmendje asaj që hani mund të jetë një formë e shkëlqyer e praktikës së ndërgjegjes, thonë ekspertët.

Ata shtojnë se është e rëndësishme të jemi në këtë moment, në vend që të “ngutemi” në një vakt duke menduar se çfarë duhet të bëjmë më pas.

Kur hamë, duhet të hamë dhe ky zakon do të çojë në një jetë më pak stresuese dhe lumturi afatgjatë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat