Dëshironi një gjumë të mirë gjatë natës? Këto 5 ushqime mund t’ju ndihmojnë

Këshilla mjekësore

Dëshironi një gjumë të mirë gjatë natës? Këto 5 ushqime mund t’ju ndihmojnë

Më: 17 shkurt 2023 Në ora: 18:29
Foto ilustrim

Shëndeti ynë varet shumë nga gjumi i mirë i natës. Është po aq e rëndësishme sa të kesh një dietë të ekuilibruar, ushqyese dhe stërvitje të rregullt. Edhe pse cikli i gjumit i të gjithëve është i ndryshëm, shumica e të rriturve kanë nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë çdo ditë. Ne duhet t’i japim përparësi dhe të ruajmë gjumin tonë, pasi privimi i gjumit vë në rrezik shëndetin dhe produktivitetin gjatë ditës.

Qumështi: Triptofani dhe vitamina D në qumësht lidhen me përmirësimin e gjumit. Studimet tregojnë se njerëzit që konsumojnë një dietë të plotë që përfshin qumësht dhe produkte të tjera të qumështit mund të kenë përmirësuar cilësinë e gjumit.

Arrat: Fibrat ushqyese, vitaminat dhe mineralet janë të bollshme në arrat. Varietetet e shumta të arrave dhe farave përmbajnë melatonin, si dhe minerale si zink, acide yndyrore omega-3 dhe triptofan, të cilat shpesh lidhen me gjumë më të mirë. Acidet yndyrore omega-3 dhe melatonin gjenden të dyja në përqendrime disi të larta në arra. Zinku dhe melatonina janë të pranishme në bajame në përqendrime të konsiderueshme. Magnezi është gjithashtu i pranishëm në këto arra të njohura. Nivelet e ulëta të magnezit janë të lidhura me vështirësitë për të fjetur dhe për të qëndruar në gjumë. Farat e kungullit janë një burim i fortë i triptofanit dhe përmbajnë sasi të konsiderueshme të zinkut dhe magnezit.

Çaji bimor: Për shekuj me radhë, bimët janë vlerësuar për vetitë e tyre kuruese. Bimët janë pjesë të bimëve që mblidhen për aromën ose vetitë e tyre terapeutike. Ne shpesh i konsumojmë këto si çaj, pluhur dhe preparate të tjera. Për shembull, çaji i kamomilit ndihmon në uljen e ankthit dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Edhe pse livando përdoret shpesh si aromë, çaji i livandës nxit relaksimin dhe gjumin.

Çokollata e zezë: Mund të duket si një zgjedhje jo e shëndetshme, por serotonina, e cila është e pranishme në çokollatën e zezë, ju ndihmon të ndiheni të qetë dhe të relaksuar. Kështu, ëmbëlsirat e bëra me çokollatë të zezë mund të jenë një alternativë më e mirë.

Bananet: Bananet përfshijnë magnez dhe kalium, të cilët relaksojnë muskujt dhe nervat. Përveç kësaj, fruti përmban vitaminë B6, e cila ndryshon triptofanin në serotonin, duke rritur disponimin tuaj me një relaksim të fuqishëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat