5 mënyra natyrale për t’i mbajtur mushkëritë tuaja të pastra dhe të shëndetshme

Këshilla mjekësore

5 mënyra natyrale për t’i mbajtur mushkëritë tuaja të pastra dhe të shëndetshme

Më: 25 shkurt 2023 Në ora: 14:41
Foto ilustrim

Funksioni kryesor i mushkërive është nxjerrja e ajrit nga atmosfera, filtrimi i oksigjenit prej tij dhe më pas transferimi i tij në qarkullimin e gjakut. Ata gjithashtu largojnë dioksidin e karbonit të prodhuar brenda trupit. Përveç transportimit të oksigjenit në gjak, ka edhe shumë funksione të tjera të këtij organi.

Mushkëritë ruajnë ekuilibrin e pH në trup dhe e mbrojnë atë nga bakteret e jashtme dhe infeksionet. Sapo ka një sulm të mikroorganizmave infektivë në trup, pastrimi mukociliar i pranishëm në mushkëri eliminon infeksionin. Nëse nuk ka kalim ajri në mushkëri, një person mund të mos jetë në gjendje të flasë. Duke qenë një organ kaq i rëndësishëm, pastrimi i mushkërive është i nevojshëm.

Lëreni duhanin – Sipas raporteve të Shoqatës Amerikane të Mushkërive, duhani është shkaku kryesor i mushkërive jo të shëndetshme. Pavarësisht nëse keni pirë duhan për 3 ditë apo 30 vjet, të dyja do të dëmtojnë mushkëritë. Nëse dëshironi funksionim të shëndetshëm të mushkërive, duhet ta lini menjëherë duhanin. Pirja e duhanit dëmton rrugët e frymëmarrjes dhe qeskat e vogla të ajrit që gjenden në mushkëri. Mund të shkaktojë edhe kancer të mushkërive.

Ushtrime të rregullta – Shpesh mjekët këshillojnë të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme. Ushtrimi është më i rëndësishmi për këtë. Bërja e rregullt e ushtrimeve rrit kapacitetin për tkurrje në mushkëri. Ekzistojnë disa ushtrime specifike dhe praktika joga për funksionimin e shëndetshëm të mushkërive, dhe për këtë mund të konsultoheni me ekspertin tuaj shëndetësor.

Frymë ajër të pastër – Ajri ka një kontribut të rëndësishëm në shëndetin e mushkërive. Nëse ajri i ndotur kalon nëpër rrugët e frymëmarrjes, atëherë mund të dëmtojë mushkëritë. Nëse AQI i rrethinës është mbi nivelin e lejuar, atëherë përpiquni të mos dilni jashtë. Shkoni për një shëtitje në mëngjes për të marrë frymë në ajër të pastër ose disa ditë, ju mund të shkoni jashtë qytetit në një vend ku ajri është i pastër.

Ajri i brendshëm – Ajri brenda shtëpisë ku jetoni duhet të jetë i pastër. Mbani gjithmonë shtëpinë tuaj të pastër. Përdorni një fshesë me korrent për të hequr pluhurin. Përdorni produkte natyrore pastrimi në shtëpi. Mos përdorni produkte pa aromë dhe sprej aerosol, pasi kjo mund të shkaktojë probleme me frymëmarrjen.

Dieta – Zgjidhni një dietë të shëndetshme për pastrimin e mushkërive. Panxhari, piperi i zi, molla, farat e kungullit, shafrani i Indisë, domatja, boronicat, çaji jeshil dhe lakra e kuqe janë ushqimet që ndihmojnë për detoksikimin dhe pastrimin e mushkërive.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat