Ja se çfarë ndodh me vaginën tuaj ndërsa plakeni: Këshilla se si ta parandaloni atë

Këshilla mjekësore

Ja se çfarë ndodh me vaginën tuaj ndërsa plakeni: Këshilla se si ta parandaloni atë

Më: 14 prill 2023 Në ora: 15:26
Foto ilustrim

Mund të jetë një temë jo magjepsëse, por një ‘vaginë e plakur’ është normale. Ajo ka tendencë të kalojë ndryshime për shkak të lindjes së fëmijës, paramenopauzës, menopauzës dhe mund të preket nga sëmundje të ndryshme.

Por, çfarë nëse do t’ju jepeshin mjetet për t’i ndihmuar në parandalimin e tyre në radhë të parë?

Në moshën 40 vjeçare

Pritini sheqerin

Një periudhë e vaginozës bakteriale (BV) është e zakonshme tek gratë e moshës riprodhuese dhe zakonisht mund të trajtohet me ilaçe pa recetë.

Megjithatë, herë pas here mund të jetë e përsëritur.

Kjo mund të “ndikojë në lagështinë dhe cilësinë e indeve vaginale”, sipas gjenekologëve të cilët rekomandojnë një dietë të shëndetshme që mban sheqerin në minimum.

“Shmangia e ushqimeve të përpunuara dhe sheqerit do të bëjë më pak të ngjarë probleme vaginale, duke përfshirë infeksione të përsëritura si BV dhe mëllenjë”, tha ajo.

Gratë janë gjithashtu në rrezik më të lartë për t’u prekur nga infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST) kur kanë BV, e cila e patrajtuar mund të jetë një rrezik për infertilitet, thotë NHS.

Shmangni pastrimin e tepërt

Përdorimi i “sapunëve të fortë ose larja nga brenda” është gjithashtu një rrezik për BV dhe mëllenjë.

Vagina është tipike acidike, duke ndihmuar që bakteret e shëndetshme të lulëzojnë. Por pastrimi i tepërt, deodorantët vaginalë dhe ndonjëherë detergjenti për larje mund të prishin ekuilibrin e mirë të pH.

Duhanin

Pirja e duhanit mund të ndikojë negativisht në mikrobiomën vaginale si dhe të ulë nivelet e estrogjenit Është treguar se pirja e duhanit shkakton menopauzë më herët, deri në katër vjet te duhanpirësit e rëndë dhe intensifikon simptomat. Mund të rrisë gjithashtu rrezikun e BV dhe thatësisë vaginale.

Merrni lëndët ushqyese

Disa lëndë ushqyese dallohen për mbështetjen e shëndetit vaginal. Acidet yndyrore zinku, omega-7 dhe omega-3 mund të “ruajnë integritetin dhe shëndetin e rreshtimit vaginal dhe të rrisin lubrifikimin, duke lehtësuar thatësinë vaginale “, tha Cox.

Bëni ushtrime për legenin

Kujdesi për muskujt e dyshemesë së legenit – një rrjet muskujsh që mbajnë zorrën, fshikëzën, mitrën dhe vaginën në vend – i vendos gratë në gjendje të mirë kundër mosmbajtjes, prolapsit dhe hemorroideve.  Shtatzënia dhe lindja dobësojnë muskujt e legenit për shkak të ndryshimeve hormonale dhe peshës së foshnjës. “Si një rregull i përafërt, bërja e një grupi prej dhjetë shtrydhjesh maksimale të forcës një herë në ditë do të ishte një nivel i mirë bazë për të synuar, dhe tre herë në ditë nëse po përjetoni rrjedhje.”

Vazhdoni të bëni seks

Kolagjeni është një proteinë që mban lëkurën dhe indet tona elastike (AKA, të rinj). Prodhimi i tij zvogëlohet me kalimin e moshës, dhe për këtë arsye, bie edhe integriteti i mureve vaginale. Ekspertët rekomandojnë që gratë të vazhdojnë të kenë një jetë seksuale të shëndetshme, sepse “presioni i seksit stimulon kolagjenin”.

Kontrollet

Nuk duhet të hidhni poshtë asnjë simptomë të re që mund të rezultojë të jetë një IST, infeksion ose kancer – të gjitha këto janë të rëndësishme për t’u kapur herët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat