8 infeksione për të cilat duhet të keni kujdes gjatë shtatzanisë

Këshilla mjekësore

8 infeksione për të cilat duhet të keni kujdes gjatë shtatzanisë

Më: 24 prill 2023 Në ora: 16:29
Foto ilustrim

Ka infeksione që mund t’ju prekin gjatë periudhës së shtatzënisë dhe disa prej tyre janë të rrezikshme si për ju ashtu edhe për fëmijën tuaj.

Shkencërisht, trupi i njeriut është në një fazë të vazhdueshme të mbrojtjes, për të mbrojtur trupin nga dëmtimet e mundshme nga bakteret dhe viruset e ndryshme që futen në të.

Për t’u mbrojtur, ju prodhoni një numër antitrupash, dhe pasi trupi juaj të arrijë numrin specifik të kërkuar për një virus të veçantë, atëherë quheni “imunë”; probabiliteti për të marrë atë infeksion përsëri është zvogëluar në një masë të madhe. A nuk është e mrekullueshme? Por ndonjëherë, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të prodhojnë antitrupa adekuat për disa viruse dhe kjo ju shkakton infeksion.

Kur trupi nuk arrin të mbrohet nga infeksionet gjatë shtatzanisë?

Kur jeni të infektuar, viruset / bakteret pushtojnë indet, shumohen dhe prodhojnë toksina. Disa nga infeksionet e zakonshme janë shkaktuar nga agjentë të tillë si viruse, viroide, prione, baktere, krimbat pin, rriqrat, marimangat, pleshtat, kërpudhat, etj. Problemi bëhet i komplikuar gjatë shtatëzënësisë, pasi infeksioni mund të prekë fëmijën tuaj të palindur.

Ju bëheni më të prirur ndaj infeksioneve të caktuara gjatë shtatzanisë, thjesht sepse jeni të dobëta nga lodhja apo nga problemet e tjera. Më tej, shtatzënia mund të çojë nga infeksione të buta në komplikime serioze. Shumë infeksione të tilla të rrezikshme çojnë në lindje të parakohshme, përtëritje, defekte të lindjes dhe vdekjen e nënës. Kjo është arsyeja pse duhet bërë kujdes i duhur për të parandaluar shfaqjen; dhe nëse infeksioni tashmë ju ka prekur, atëherë ai duhet të trajtohet menjëherë.

Pse shtatzënia ju bën më të prirura për t’u prekur nga infeksioni?

Shtatzënia ndikon në sistemin fiziologjik dhe shumë ndryshime hormonale ndodhin gjatë kësaj periudhe. Koha e ngjizjes dhe lindjes ju bën të ndjeshme ndaj infeksioneve dhe komplikimeve të tjera. Më poshtë është një listë e infeksioneve gjatë shtatzanisë që duhet të keni kujdes:

Hepatiti B:

Hepatiti B është infeksioni më i zakonshëm gjatë shtatzanisë, që prek mëlçinë. Nëse jeni të infektuar, bëhet jashtëzakonisht e rëndësishme të ndërmerrni hapat e duhur për të mbrojtur fëmijën tuaj të palindur nga ky infeksion. Virusi akut i hepatitit B gjatë shtatzanisë është një nga shkaqet kryesore të verdhëzës në shtatëzani. Ky infeksion përhapet përmes marrëdhënies seksuale me personin e infektuar ose përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me gjakun e infektuar. Infeksioni i hepatitit B çon në rritjen e vdekshmërisë, peshës së ulët gjatë lindjes dhe lindjes së parakohshme, prandaj, imunizimi i këtij virusi para ngjizjes është i nevojshëm.

Hepatiti C:

Hepatiti C mund të zbulohet pasi shenja e parë e tij është të përziera. Por meqenëse të përzierat dhe të vjellat janë shenja të shtatzënisë së hershme, bëhet e vështirë të vlerësohet fillimi i këtij infeksioni. Hepatiti C mund të kontraktohet përmes trajtimeve mjekësore ose dentare nga një klinikë ku pacientët e infektuar shkojnë shpesh. Nëse jeni bartës i këtij virusi, ekziston një shans që fëmija juaj të preket.

Infeksioni i traktit urinar:

Infeksioni i traktit urinar zakonisht shkaktohet nga bakteret që merren nga lëkura, vagina ose rektumi që hyjnë në trupin tuaj përmes uretrës. Këto baktere qëndrojnë në fshikëzën urinare dhe shumohen, duke sjellë kështu një sërë komplikimesh. Gjithashtu baktere të tilla mund të udhëtojnë deri në veshkat tuaja dhe të shkaktojnë infeksione serioze të veshkave.

Sëmundje seksualisht të transmetueshme:

Sëmundjet seksualisht të transmetueshme mund të kenë një probabilitet mjaft të lartë gjatë kësaj periudhe për t’ju prekur. Pjesa shqetësuese është se STD nuk ka simptoma. Forma më e zakonshme e këtij infeksioni është klamidia. Marrja e një testi periodik mund t’ju japë siguri.

Lia.

Lia është një lloj infeksioni gjatë shtatzanisë që mund të shkaktojë komplikime si për ju ashtu edhe për fëmijën tuaj të palindur. Rreth 95% të rasteve, gratë janë imune ndaj varicelës, për shkak se janë prekur nga ajo një herë më parë dhe nuk ka gjasa të ndodhin për herë të dytë. Por nëse dikush nuk është prekur kurrë më parë, atëherë shanset janë të rritura. Komplikimet tek i palinduri juaj mund të ndryshojnë, por mund të çojnë në dëmtim në zhvillimin fizik të foshnjës tuaj.

Herpesi gjenital:

Herpesi gjenital është një infeksion gjenital i shkaktuar nga virusi i herpesit të thjeshtë. Ju mund ta kontaktoni atë përmes kontaktit gjenital me personin e infektuar ose nga seksi oral. Personi i infektuar merr ulcerat gjenitale ose fshikëza të dhimbshme gjatë fazës fillestare. Pyesni mjekun dhe merrni masat e nevojshme për të parandaluar infeksionin e herpesit. Nëse infeksioni shfaqet gjatë tremujorit të parë, ai mund të mjekohet, por nëse ndodh drejt fundit, operacioni cezarian preferohet në mënyrë që të shmanget transferimi i sëmundjes tek fëmija juaj.

Rubeola:

Fruthi dhe Rubeola gjermane tregojnë simptoma të ngjashme me gripin, të tilla si sytë qëlotojnë, temperaturën e rritur, nyjet limfatike të fryrë, etj. Nëse kontaktoni Rubeolën gjatë shtatzanisë, kjo mund të ndikojë në shikimin dhe dëgjimin e foshnjës tuaj. Kjo gjithashtu mund të ndikojë edhe në tru.

8.Streptokoku i grupit B:

Streptokoku i grupit B rrallë shfaqet si infeksion gjatë shtatzanisë, por nëse shfaqet në tremujorin e tretë ose gjatë lindjes, mund të paraqesë komplikime të ndryshme tek fëmija. Është më mirë të bëni një kontroll të rregullt mjekësor.

Masat paraprake dhe trajtimi

Imunizohuni para infeksioneve para se të ngeleni shtatzënë

Mbani nën vëzhgim simptomat dhe bëni një kontroll të rregullt.

Shmangni kontaktin seksual me partnerin tuaj nëse ai është i infektuar.

Sigurohuni që mjeku juaj të mos përdorë instrumente dhe shiringa që janë përdorur më parë tek një person i infektuar.

Mbroni imunitetin tuaj. Ju mund ta bëni këtë duke vluar ushqime në temperaturë të lartë, duke pirë ujë të pastër, duke larë duart plotësisht pasi të prekni kafshët, etj.

Zgjidhni një lloj të antibiotikut antibakterial që mund të funksionojë më mirë kundër baktereve specifike që ju ka shkaktuar infeksion gjatë shtatëzanisë.

Nëse vuani nga infeksioni i traktit urinar, pini shumë ujë. Nëse infeksioni vazhdon për më shumë se dy ditë, këshillohuni menjëherë me mjekun.

Shpresojmë që tani të keni një ide të qartë për infeksione të ndryshme që mund të ndodhin gjatë shtatëzanisë. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe parandaloni infektimin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat