Pse duhet të pini sasi të mjaftueshme uji gjatë shtatzënisë?

Këshilla mjekësore

Pse duhet të pini sasi të mjaftueshme uji gjatë shtatzënisë?

Më: 24 maj 2023 Në ora: 00:56
Foto ilustrim

Uji është një pjesë thelbësore e përbërjes së trupit, duke luajtur një rol vendimtar në funksionimin e sistemit trupor. Kjo është arsyeja pse, ekspertët gjithmonë theksojnë pirjen e sasive të mjaftueshme të ujit dhe, nuk është ndryshe as për një nënë shtatzënë, për të cilën të qëndrosh e hidratuar nuk do të thotë vetëm plotësimi i kërkesave të saj fiziologjike, por edhe mbështetje për zhvillimin e një jete të re.

Gjithashtu, dehidrimi gjatë shtatzënisë potencialisht mund të çojë në disa komplikime, të tilla si dhimbje koke, lodhje, lindje e parakohshme dhe prodhim i reduktuar i lëngut amniotik. Ekzistojnë gjithashtu prova shkencore që theksojnë rëndësinë e qëndrimit të hidratuar për nënat e ardhshme.

Gjashtë përfitimet shkencore të pirjes së një sasie të mjaftueshme uji gjatë shtatzënisë:

Zhvillimi optimal i fetusit: Uji ndihmon në ruajtjen e niveleve të lëngut amniotik, të cilat shërbejnë si një jastëk mbrojtës për fëmijën, duke i lejuar ata të lëvizin dhe të zhvillohen në një mjedis të shëndetshëm.

Parandalon komplikimet e lidhura me dehidratimin: Dehidratimi gjatë shtatzënisë mund të çojë në komplikime të tilla si lindja e parakohshme, defekte të tubit nervor, nivele të ulëta të lëngut amniotik dhe ulje të rrjedhjes së gjakut në placentë. Marrja e mjaftueshme e ujit ndihmon në parandalimin e dehidrimit dhe ul rrezikun e këtyre komplikimeve.

Mbështet thithjen e lëndëve ushqyese dhe eliminimin e mbeturinave: Uji luan një rol jetik në tretjen, thithjen dhe transportimin e lëndëve ushqyese te fëmija në zhvillim. Ndihmon gjithashtu në eliminimin e mbeturinave nga trupi i nënës dhe foshnjës.

Rregullon temperaturën e trupit: Pirja e ujit ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit dhe parandalon rrezikun e mbinxehjes.

Parandalon kapsllëkun dhe infeksionet e traktit urinar (UTI): Hidratimi adekuat ndihmon në parandalimin e kapsllëkut duke e mbajtur jashtëqitjen të butë dhe të rregullt. Për më tepër, ndihmon në largimin e baktereve nga trakti urinar, duke reduktuar rrezikun e UTI-ve, të cilat janë më të zakonshme gjatë shtatzënisë.

Zvogëlon rrezikun e lindjes së parakohshme: Dehidrimi është shoqëruar me një rrezik të shtuar të lindjes së parakohshme. Qëndrimi i hidratuar ndihmon në ruajtjen e kontraktimeve të mitrës dhe zvogëlon mundësinë e lindjes së parakohshme, e cila mund të ketë pasoja afatgjata për shëndetin e foshnjës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat