Rutina e vetë-kujdesit për depresionin, ja këshillat që japin ekspertët

Këshilla mjekësore

Rutina e vetë-kujdesit për depresionin, ja këshillat që japin ekspertët

Më: 9 qershor 2023 Në ora: 00:32
Foto ilustrim

Terapia psikologjike është burimi më i vlefshëm dhe më efektiv për trajtimin e çrregullimeve të humorit. Duke e plotësuar atë me vetë-kujdesin për depresionin, e rrit edhe më shumë vetë trajtimin. Në fund të fundit, për të shëruar çdo gjendje mendore, ajo që na duhet më shumë është të integrojmë qasje të reja të shëndetshme dhe pasuruese në rutinën dhe mendjen tonë.

Pse rutinat e vetë-kujdesit janë të dobishme në depresion?

Rutina e vetë-kujdesit në depresion është një strategji plotësuese për vetë terapinë psikologjike. Prandaj, nëse duam që procesi terapeutik të jetë më efektiv, mos hezitoni të përfshiheni në këtë lloj detyrash të përditshme. Objektivi nuk është tjetër veçse të favorizosh këtë mekanizëm kaq vendimtar kur trajton çrregullime depresive të tilla si aktivizimi i sjelljes.

Ditët duhet të kenë të njëjtën rutinë 

Truri ynë punon më mirë nëse çdo ditë organizohet nëpërmjet zakoneve dhe rutinave. Do të ndiheni më të sigurt dhe kjo do të ndikojë në mirëqenien tonë fizike dhe emocionale. Vini re disa strategji:

Hani çdo ditë në të njëjtën kohë.

Çohu dhe shko në shtrat në të njëjtën kohë.

Futni momente relaksi, argëtimi dhe lidhjeje shoqërore në oraret tuaja.

Vendosni synime të vogla dhe festoni ato

Një depresion kapërcehet nga hapa të vegjël të përditshëm që duhen festuar. Të dalësh nga krevati dhe të bësh dush, është sukses. Përgatitja e mëngjesit është një tjetër fitore e madhe. Nesër do të arrini më shumë gjëra, por ajo që keni bërë sot është tashmë përrallore.

Aktiviteti fizik i rregullt

Kërce.

Shko noto.

Ngisni një biçikletë.

Vizitoni plazhin ose fshatin.

Shkoni për një shëtitje në shoqëri.

Fillo një sport të ri.

Ecni çdo ditë gjysmë ore.

“Ushqeni” shqisat tuaja

Kur bëhet fjalë për trajtimin e depresionit, do të jetë e dobishme të stimuloni shqisat tuaja. Kjo gjendje psikologjike na numron, na vendos në një dimension të errët ku asgjë nuk arrin, ku asgjë nuk stimulon. Duhet ta thyejmë atë mekanizëm izolimi të krijuar nga kjo gjendje mendore. Për ta bërë këtë, përfitojmë nga sa vijon:

Stimuloni veshin tuaj me muzikë.

Mos hezitoni të stimuloni shijen tuaj me ushqime që ju kënaqin.

Stimuloje prekjen duke u përkëdhelur, duke u përqafuar, duke u ndier pranë teje.

Stimuloni sytë çdo ditë me filma, art apo ambiente të bukura natyrore.

Gjej një hobi të ri

Ndër rutinat e vetë-kujdesit për depresionin, është thelbësore që të kërkoni motivues të rinj të përditshëm. Hapeni veten ndaj hobive të ndryshme, mësoni aftësi të reja, zhytuni në art në ndonjë nga format e tij. Ndonjëherë ndryshimet më të vogla sjellin revolucione të mrekullueshme në shëndetin tuaj mendor.

Shkruaj një ditar, vizato, pikturo, kompozo muzikë, fillo në skulpturë.

Gjeni teknikat e relaksimit që ju përshtaten më së miri

Përballimi i depresionit nuk është i lehtë, por bashkë me terapinë psikologjike ndihmojnë edhe teknikat e relaksimit. Në këtë fushë çdo person duhet të gjejë teknikën që i përshtatet më së miri karakteristikave të tyre. Jo të gjithë gjejnë përfitime në të njëjtat burime dhe, për këtë arsye, është gjithmonë interesante të testohet çdo propozim.

Përballimi i depresionit nuk është një rrugë e drejtë, ka gjithmonë pengesa dhe përsëritje. Qëllimi i rutinës së vetë-kujdesit është të nxisë ndryshimet, të rrisë motivimin dhe të integrojë zakone më të shëndetshme. Nëse kjo nuk duket kjo nuk do të thotë se dështojmë, kjo do të thotë se na duhet më shumë kohë për të ecur përpara.

Ne nuk jemi superheronj, ne jemi njerëz në një process lëndimi dhe shërimi. Dhe diçka e tillë kërkon kohë… jepini vetes kohën e mjaftueshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat