Përse puçrra ju del gjithmonë në të njëjtin vend?

Këshilla mjekësore

Përse puçrra ju del gjithmonë në të njëjtin vend?

Më: 8 shtator 2023 Në ora: 15:37
Foto ilustrim

Nëse puçrrën nuk e ndrydhni siç duhet, mund të ndodhë që skaji i mukozës së vrimës do të dëmtohet dhe të bëjë që qelbi nga puçrra të rrëshqasë edhe më thellë në lëkurë

A keni pyetur ndonjëherë përse shpesh ju shfaqet puçrra në të njëjtin vend?

Nëse keni puçërr nën lëkurë e cila nga muaji në muaj shpërthen, mirëpo nuk arrin në sipërfaqe, mase fjala është për cist.

Ekzistojnë shumë faktorë të cilët ndikojnë në shfaqjen e puçrrave, nga hormonet, lëkura e papastër dhe vrimat e mbyllura.

Njëri ndër shkaqet e rishfaqjes së puçrrave mund të jetë edhe ndrydhja joprofesionale…Inflamacioni mbetet edhe më tej aktiv dhe në atë vend sërish mund të shfaqet puçrra.

Një ndër shkaqet e shfaqjes së shpeshtë të puçrrave në të njëjtin vend mund të jetë edhe cisti. Nëse ju përsëritet diçka e tillë disa muaj, më së miri është që të shkoni te dermatologu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat