5 gabimet që bëni kur përdorni kremin hidratures

Këshilla mjekësore

5 gabimet që bëni kur përdorni kremin hidratures

Më: 22 tetor 2023 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Që lëkura të ushqehet dhe të ketë atë butësinë tipike sa herë e prekni, një krem hidratues është #must, thonë dermatologët. Përdorimi i përditshëm i një kremi hidratues për fytyrën është kujdesi që ju duhet për të garantuar mirëqenien e lëkurës.

Por, a e dini që thuajse të gjithë bëjnë gabime në përdorimin e këtij kremi? Për të shmangur pasojat e padëshiruara në fytyrë, ja pesë gabimet që duhet të shmangni:

1. Nuk i lani duart para se të aplikoni kremin

Duart janë vatër e mikrobeve dhe baktereve nëse nuk lahen shpesh, sidomos para se të vendosni kremin në fytyrë. Nëse nuk doni të përdorni duart, zgjidhni një furçë për përhapjen e kremit.

2. Aplikoni shumë krem

Hidratimi i lëkurës është një hap i nevojshëm për trajtimin e fytyrës, por ekzagjerimi në sasi mund të ketë efekt të kundërt. Kujdes, mos e teproni me sasinë.  

3. Përhapeni kremin në lëkurë të thatë

Që kremi të ketë efekt maksimal në lëkurë, gjëja më e mirë që të duhet të bëni është që lëkura më parë të jetë e lagur në mënyrë që kremi të depërtojë më mirë. Pra, kur duhet ta vendosni hidratues në fytyrë? Ideale është pas dushit ose menjëherë pas aplikimit të serumit.

4. Përdorni të njëjtin krem ??në mëngjes dhe në mbrëmje

Hidratuesi mund të aplikohet në fytyrë disa herë në ditë. Në mëngjes duhet të një krem dite, ndërsa në mbrëmje sugjerohet një produkt më i plotë, për të ushqyer, por edhe trajtuar rudhat apo lëkurën në tërësi.

5. Nuk përdorni krem hidratues nëse keni lëkurë të yndyrshme

Një gabim që bëhet shpesh kur keni lëkurë të yndyrshme është shmangnia e kremit hidratues nga frika se mos e bëni lëkurën edhe më të yndyrshme. Pavarësisht nëse keni akne ose lëkura juaj është shumë e yndyrshme, hidratimi nuk duhet shmangur asnjëherë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat