10 përfitimet e çajit të zi të vërtetuara nga kërkimet shkencore

Këshilla mjekësore

10 përfitimet e çajit të zi të vërtetuara nga kërkimet shkencore

Më: 7 nëntor 2023 Në ora: 14:06
Foto ilustrim

Me kalimin e viteve, përfitimet e çajit të zi janë dokumentuar në një gamë të gjerë studimesh. Falë përqendrimit të lartë të antioksidantëve – veçanërisht polifenoleve – marrja e tij është lidhur me efekte pozitive në shëndetin e zemrës, metabolizmit, sistemit tretës dhe trurit. Në veçanti, kjo shumëllojshmëri çaji përftohet përmes një procesi të tharjes dhe oksidimit të gjetheve të bimës Camellia sinensis. Shija e tij është më e fortë se çajrat e tjerë të përftuar nga kjo specie (si çaji jeshil dhe çaji oolong) dhe gjithashtu dallohet nga një sasi më e lartë e kafeinës (midis 2% dhe 4%).

Është zbuluar se çaji i ri përmban elementët e mëposhtëm:

Acidet fenolike (të tilla si acidi kafeik, acidi galik, acidi klorogjenik dhe acidi kumarik).

Mineralet (kalcium, krom, magnez, hekur, kalium ose fosfor).

Flavonoidet (tearubigina, teaflavina dhe katekina).

Aminoacidet (L-theanine).

Vitaminat (A, C dhe K).

Kafeinë.

Pikërisht falë kësaj përbërjeje i atribuohen veti të ndryshme medicinale. Për të qenë më të saktë, vlerësohet për aftësinë e tij për të luftuar inflamacionin, për të rritur vigjilencën, për të penguar efektet e stresit oksidativ dhe për të parandaluar dëmtimin qelizor.

1.Shëndeti i zemrës

Flavonoidet, përbërësit kryesorë antioksidues në çajin e zi, kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e zemrës. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se ato luajnë një rol në rregullimin e proceseve inflamatore dhe parandalimin e dëmtimit oksidativ. Një studim i shpërndarë nga Advances in Nutrition raportoi se për çdo filxhan çaji të konsumuar çdo ditë ka një reduktim prej 4% të rrezikut të vdekjes nga sëmundjet e zemrës dhe një reduktim 2% të rrezikut të sulmit në zemër. Është zbuluar gjithashtu se çaji redukton rrezikun e goditjes në tru me 4% dhe rrezikun e vdekjes nga të gjitha shkaqet me 1.5%.

2.Kolesterol i lartë

Lidhur me pikën e mëparshme, duhet theksuar se çaji i zi lidhet me nivele më të ulëta të kolesterolit të keq (LDL). Grumbullimi i këtij lipidi në arterie është i lidhur me dështimin e zemrës dhe goditjen në tru. Një përmbledhje e studimeve të ndara në Clinical Nutrition shpjegon se marrja e këtij çaji ndihmoi në uljen e përqendrimit në serum të këtij lloji të kolesterolit, veçanërisht te njerëzit me rrezik më të madh kardiovaskular.

3.Tensioni i lartë i gjakut

Në një studim të raportuar në Food & Function, pacientët që morën një suplement të çajit të zi pësuan një ulje të ndjeshme të presionit të gjakut sistolik në krahasim me grupin e kontrollit. Efekte të ngjashme u gjetën në hulumtimin e botuar në Terapitë plotësuese në mjekësi, i cili zbuloi se marrja e rregullt e çajit ndihmoi në uljen e presionit të gjakut sistolik me 4.81 mm Hg dhe presionit diastolik të gjakut me 1.98 mm Hg te njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.

4.Shëndeti i zorrëve

Konsumimi i rregullt i çajit të zi është gjithashtu një mënyrë për t’u kujdesur për shëndetin e zorrëve. Për të qenë më të saktë – dhe siç raportohet në një përmbledhje në Rishikimet Kritike në Shkencën e Ushqimit dhe të Ushqyerit – polifenolet ndihmojnë në rregullimin e funksionit të pengesës së zorrëve, si dhe mbështesin ekuilibrin e mikrobiotës.

Një përmbledhje tjetër e studimeve të botuar në revistën Nutrients thekson se çaji i zi, si dhe varietetet e tjera të çajit që rrjedhin nga speciet Camellia sinensis, kanë aktivitet prebiotik falë përmbajtjes së tyre të polifenolit. Në këtë mënyrë, ai rregullon marrëdhëniet midis shtameve të ndryshme bakteriale të zorrëve dhe kontribuon në humbjen e peshës.

5.Përqendrim dhe performanca njohëse

Çaji i zi përmban deri në 4% kafeinë dhe një aminoacid të quajtur L-theanine. Të dy këta stimulues janë të lidhur me rritjen e fokusit mendor dhe vigjilencës. Kjo shpjegon pse disa njerëz raportojnë se ndjejnë më shumë energji pasi e konsumojnë atë. Në këtë drejtim, hulumtimi i botuar në revistën Nutrients zbuloi se plotësimi i L-theaninës ka potencialin të stimulojë funksionin e trurit. Në këtë mënyrë përmirëson përqendrimin dhe kujtesën, si dhe aftësitë e tjera njohëse.

6.Sheqeri i lartë në gjak

Çaji i zi nuk është një trajtim i linjës së parë për diabetin. Megjithatë, përfshirja e tij në një dietë të mirë mund të sjellë përfitime. Hulumtimet e raportuara në Gazetën e të ushqyerit klinik të Asia Pacific e lidhën konsumin e tij me një ulje të niveleve të glukozës në gjak pas ngrënies pas marrjes së saharozës. Një studim tjetër e lidh çajin e zi me një përgjigje më të mirë ndaj insulinës tek njerëzit me obezitet dhe rezistencë ndaj insulinës. Hulumtimi, i cili u shfaq në Nutrition & Metabolism sugjeroi se pirja e çajit të zi përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, veçanërisht pas konsumimit të vakteve me shumë sheqer.

7.Shëndeti i kockave

Një rishikim i botuar në revistën Medicine arriti në përfundimin se marrja e çajit ndihmon në uljen e rrezikut të osteoporozës. Këto cilësi i atribuohen përmbajtjes së lartë të flavonoideve, e cila lidhet me uljen e humbjes së densitetit të kockave dhe forcimin e kockave. Këto përfitime të çajit të zi janë veçanërisht të dobishme për gratë në menopauzë dhe pas menopauzës, të cilat janë në rrezik më të madh për përkeqësimin e kockave dhe osteoporozën.

8.Shëndeti i dhëmbëve

Katekinat që përmbahen në gjethet e Camellia sinensis kanë veti baktericid dhe bakteriostatik që veprojnë kundër baktereve të pllakës dentare, si Streptococcus mutans. Një studim i shpërndarë në Gazetën Maqedonase të Shkencave Mjekësore  thotë se një shpëlarës goje me bazë çaji (i zi dhe jeshil për të qenë të saktë) mund të përdoret si një alternativë për të parandaluar formimin e kaviteteve dentare.

9.Potenciali anti-tumor

As çaji i zi dhe as varietetet e tjera të çajit nuk mund të parandalojnë ose kurojnë kancerin. Megjithatë, disa studime kanë zbuluar se përbërësit e tyre mund të vonojnë zhvillimin e disa formave të sëmundjes dhe të nxisin vdekjen e qelizave malinje. Në një përmbledhje të ndarë nga Advances in Nutrition, studiuesit vunë në dukje se marrja e çajit redukton rrezikun e kancerit oral. Në një masë më të vogël, ai gjithashtu duket të jetë i lidhur me një rrezik më të ulët të kancerit gastrointestinal, gjirit, vezoreve, mushkërive dhe tiroides. Duke pasur parasysh mungesën e studimeve më të mëdha dhe të dizajnuara mirë, tani për tani këto gjetje janë vetëm një pikënisje për kërkimin mbi efektet e çajit jeshil në kancer. Nuk duhet të konsiderohet një trajtim.

10.Humbje peshe

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, çaji i zi mund të jetë një shtesë e mirë për dietën tuaj. Një studim i raportuar nga Food & Function zbuloi se pirja e 3 filxhanëve çaj të zi në ditë për 3 muaj ndihmoi në uljen e perimetrit të belit dhe peshës trupore, krahasuar me konsumimin e një pije kontrolli me bazë kafeinë. Një hipotezë sugjeron se këto efekte ndodhin falë përmbajtjes së lartë të flavoneve, të cilat veprojnë si antioksidantë në trup. Duhen prova të mëtejshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat