Lëvizja e këmbës: Pse ndodh dhe si ta trajtoni atë?

Këshilla mjekësore

Lëvizja e këmbës: Pse ndodh dhe si ta trajtoni atë?

Më: 13 janar 2024 Në ora: 18:36
Foto ilustrim

Jeni ose një lëvizës i këmbëve ose dikush që irritohet shumë nga kërcimi i këmbës. Ka rrallë një në mes.

Kërcimi i këmbëve, i quajtur edhe trokitje e këmbës, tundja e këmbës, dridhja e këmbëve dhe ‘ajo gjë e bezdisshme që bëni me këmbën tuaj’ përshkruan zakonin e lëvizjes së njërës këmbë lart e poshtë me shpejtësi teksa jeni ulur, shkruan Metro.

Mund të ndodhë kur jeni ulur në transportin publik, në punë ose në shtëpi, duke parë TV.

Mund të jetë mjaft delikate ose mjaft e fuqishme për ta bërë të gjithë bankën e tavolinave në zyrë të ndjejë dridhjet.

Shumë shpesh, kjo gjendje është e lidhur me ankthin.

Ju do të gjeni dridhjet e këmbëve një simptomë e zakonshme të çrregullimeve të ankthit, ose një shenjë që ndiheni të stresuar dhe nuk jeni të vetëdijshëm për këtë.

Si mund ta ndaloni atë?

Ashtu si me të gjitha manifestimet e tjera fizike të ankthit dhe stresit, çelësi për të reduktuar kërcimin e këmbëve është të zvogëloni ndjenjat tuaja të ankthit. Kjo mund të përfshijë vetë-kujdes, mjekim, terapi ose teknika të tjera përballuese të mësuara përmes terapisë konjitive të sjelljes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat