​Dimri rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, shenjat që s’duhet t'i injoroni

Këshilla mjekësore

​Dimri rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, shenjat që s’duhet t'i injoroni

Më: 21 janar 2024 Në ora: 20:42
Ilustrim

Rënia e temperaturës gjatë dimrit mund të ndikojë drejtpërdrejt në zemër dhe të shkaktojë simptoma të sëmundjeve të zemrës, veçanërisht gjatë aktiviteteve fizike.

Ditët e shkurtra dhe temperaturat e ftohta të dimrit inkurajojnë shumë njerëz që të kërkojnë ngrohtësi në ambiente të mbyllura, duke çuar në pasivitet fizik dukshëm më të madh dhe një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, ajri i ftohtë i jashtëm sjell më pak oksigjen në gjak, duke rezultuar në më pak oksigjen në zemër, duke e ngarkuar më shumë zemrën kur ajo ka më shumë nevojë.

Mjekët po i inkurajojnë njerëzit të mendojnë për shëndetin e zemrës në dimër, me aktivitetin e moderuar që luan një rol kyç. Është e rëndësishme vetëm të mos e teproni.

Shenjat e sëmundjeve të zemrës

Është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje çdo simptome të mundshme të sëmundjes së zemrës.

Simptomat mund të shfaqen lehtësisht gjatë kësaj periudhe të vitit dhe mund të bëhen gjithnjë e më të rënda, duke çuar potencialisht në një atak në zemër.

Simptomat e sëmundjes së zemrës:

Dhimbje, parehati, rëndim në gjoks

Siklet në krahë, nofull, shpinë, qafë dhe bark

Të vjella, marramendje dhe djersitje

Mungesa e ajrit

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat