​Çfarë është hipotermia dhe cilat janë simptomat e para

Këshilla mjekësore

​Çfarë është hipotermia dhe cilat janë simptomat e para

Më: 21 janar 2024 Në ora: 22:11
Ilustrim

Simptomat mund të dallojnë nga të lehta në të rënda, kështu që është e rëndësishme të dalloni si duket hipotermia për të shmangur komplikimet serioze.

Hipotermia ndodh kur trupi humbet nxehtësinë më shpejt sesa mund ta prodhojë atë, duke përdorur të gjithë energjinë që ka trupi për të ruajtur nxehtësinë, shkruan CNN.

Temperatura normale e trupit është zakonisht rreth 37 gradë, dhe simptomat fillojnë kur temperatura e trupit është më e ulët se 35 gradë Celsius.

Me hipotermi të lehtë vijnë simptoma të tilla si dridhje, ndjesi e lodhur dhe konfuze. Kur temperatura e trupit të një personi bie afërsisht në 32 deri në 28 gradë, fillon hipotermia e moderuar.

Pastaj ndjeni simptoma si përgjumja e tepërt. Më pas rrahjet e zemrës mund të fillojnë të ulen dhe dridhja zakonisht ndalet.

Hipotermia e rëndë fillon kur temperatura e trupit është më pak se 28 gradë.

Simptomat përfshijnë lëkurë të kaltërosh, bebëza të zgjeruara, puls dhe frymëmarrje të ngadaltë, presion të ulët të gjakut dhe humbje të vetëdijes.

Në raste të rënda, zemra e personit mund të ndalojë së rrahuri. Pastaj ata kanë nevojë për reanimim.

Kur duhet të shkoni në spital?

Hipotermia e lehtë zakonisht nuk kërkon vizitë në spital dhe mund të rikthehet duke pushuar në një vend të ngrohtë, duke hequr rrobat e lagura dhe duke u mbuluar me një batanije të ngrohtë.

Megjithatë, nëse ndiheni konfuz ose keni probleme me ecjen, duhet të shkoni në spital.

Nëse nuk mund të shkoni menjëherë në spital, gjeni një vend të ngrohtë ose strehë dhe hiqni rrobat e lagura.

Së pari ngrohni thelbin e trupit tuaj; gjoks, qafë dhe kokë.

Pijet e nxehta mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e temperaturës së trupit.

Pasojat afatgjata dhe masat paraprake

Pasoja më e rëndë e hipotermisë është zakonisht vdekja, e shkaktuar zakonisht nga dështimi i zemrës.

Për këtë arsye, personat me sëmundje të diagnostikuar të zemrës duhet të qëndrojnë në ambiente të mbyllura kur është shumë ftohtë.

Hipotermia e rëndë mund të dëmtojë gjithashtu mëlçinë dhe veshkat.

Rreziku i kësaj gjendje rritet kur temperatura brenda shtëpisë bie nën 10 gradë për një periudhë të gjatë, paralajmërojnë ekspertët. Prandaj, është e rëndësishme të mbani sa më shumë nxehtësinë në shtëpinë tuaj.

Kur dilni jashtë, vishuni ngrohtësisht dhe me shtresa, me theks të veçantë në mbrojtjen e veshëve, hundës, faqeve, gishtave të këmbëve dhe duarve për të shmangur hipoterminë dhe ngricat.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat