Depresioni, sëmundja e shpirtit

Këshilla mjekësore

Depresioni, sëmundja e shpirtit

Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 13:01
Foto ilustrim

Ky artikull është frymëzuar nga disa fjalë të sinqerta të aktorit Willy Toledo.  Ai i bëri së fundmi në një program televiziv dhe foli për depresionin që pësoi dhe nga i cili për fat ia doli.

“Gjithçka ka pushuar së qenët kuptim në jetën time, asgjë nuk më intereson dhe asgjë nuk më habit, ndihem bosh… vetmia më përshkon trupin dhe mendjen time dhe kam humbur entuziazmin për gjithçka, për gjithçka që më pëlqente dhe më bënte të lumtur: leximin, duke dëgjuar muzikë, duke bërë dashuri, duke udhëtuar, duke luftuar çdo ditë në punën time…

Unë mezi ha dhe ndonjëherë fle shumë ose kaloj net të tëra pa gjumë. Unë nuk dua të shoh askënd, nuk dua të flas me askënd, nuk kam mjaftueshëm nga të gjithë sepse kam mjaft nga vetja… dhe megjithëse nuk kam guxim të marr jetën time, ndonjëherë mendoj se do të doja të mbyllja sytë dhe të mos zgjohesha më kurrë.

Shumë herë më duket sikur po më mbyt pikëllimi dhe qaj pa pushim duke menduar se jeta ime nuk ia vlen dhe çfarë po bëj vërtet këtu? Ndjej se kam dështuar në punë, ndjej se kam dështuar njëmijë herë në dashuri, ndjej se askush nuk më vlerëson dhe mendoj se kjo jetë nuk ia vlen…”

Kjo është një dëshmi me të cilën mund të lidhet me siguri kushdo që vuan ose ka vuajtur nga depresioni. Shpresojmë që sinqeriteti juaj publik dhe ky artikull mund të ndihmojnë disa nga njerëzit që mund t’i lexojnë këto fjalë.

Si të kapërceni depresionin?

Para së gjithash, dashuria e njerëzve tuaj të dashur dhe ndihma e një specialisti do t’ju ndihmojë të dilni nga ajo gropë e errët nga e cila mendoni se nuk mund të dilni. Depresioni nuk është i lehtë për t’u kapërcyer, por sigurisht që mund të bëhet.

Jetojmë në një botë në të cilën shumë herë gjërat nuk shkojnë ashtu siç i presim dhe ato grumbullohen… atëherë ne ndalojmë së gjeturi kuptim në gjithçka, në jetë, në ekzistencën tonë.

Nga këtu duam t’ju inkurajojmë të dini se gjithçka mund të ndryshojë, se sot dhe ndoshta nesër qielli është gri, por që dielli do të shkëlqejë përsëri dhe se ndoshta pa e kuptuar do t’i gjeni përgjigjet si një surprizë që jeta ju jep përmes buzëqeshja e një fëmije, ecja nëpër një park të bukur plot lule në pranverë ose takimi me dikë të veçantë.

Nëpërmjet terapisë, specialisti dhe ju do të zhvilloni një plan personal për t’u përpjekur të ktheheni në atë që keni qenë më parë. Dhe do ta arrini me pak përpjekje.

Disa ide që mund t’ju ndihmojnë të luftoni depresionin

Këto janë gjëra të vogla që mund të bëni, gjeste dhe qëndrime që do t’ju ndihmojnë:

Ecni ose shëtisni nga 15 deri në 30 minuta në ditë.

Lexoni diçka që ju sjell pozitivitet për një kohë çdo ditë.

Organizoni një takim me miqtë ose familjen të paktën një herë në javë për të shpërqendruar veten.

Bëni një aktivitet të këndshëm një herë në javë, si për shembull të shkoni në darkë ose në një film.

Bëni një listë objektivash.

Ndaloni së fokusuari në atë që shkoi keq. Është e kaluara, e ardhmja është plot surpriza të mira.

Bëni aktivitete që ju pëlqejnë si gatim, punë artizanale etj.

Provoni meditimin edhe për disa minuta në ditë, do të shihni se sa pak nga pak do të futeni në të. Meditimi është shumë i mirë për të ndryshuar mendjen dhe mendimet tona.

Provoni të shkoni në palestër dhe nëse nuk ju pëlqen të paktën kërceni në shtëpi, bëni ndonjë aktivitet në natyrë …

Mos u shqetësoni, mendoni se herët a vonë do ta gjeni zgjidhjen.

Mundohuni të mos jeni vetëm, kërkoni një mik ose një anëtar të familjes që t’ju shoqërojë për një shëtitje ose bisedë me ju për pak kohë.

Dëgjoni muzikë të lumtur. Muzika është një aleat i fuqishëm i endorfinës suaj.

Shikoni gjërat e bukura që keni në jetën tuaj.

Depresioni është një sëmundje shumë e zakonshme, megjithatë, ju mund të dilni prej tij. Falë rekomandimeve të mëparshme dhe ndihmës së një profesionisti të mirë, depresioni nuk do të jetë më një barrë në jetën tuaj dhe do të bëhet kujtim. Kujtimi i një të shkuare që nuk do të kthehet më.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat