Nëse shpesh keni marramendje duhet të konsumoni këto vitamina!

Këshilla mjekësore

Nëse shpesh keni marramendje duhet të konsumoni këto vitamina!

Më: 7 mars 2024 Në ora: 07:20

Marramendja dhe mpirja e trupit janë dy gjendje të trupit që thuajse të gjithë njerëzit i kalojnë. Ato mund të shfaqen si pa kuptuar ose të jenë pasojë e të tjera shkaqeve.

Sipas disa studimeve dhe ekspertëve ka disa arsye se përse këto gjendje ndodhin. Gjithashtu ka edhe disa vitamina të cilat i japin zgjidhje këtyre problemeve. Vitamina B hyn në grupin e vitaminave që shkrihen në ujë kështu që mund t’i merrni në mënyrë të vazhdueshme.

Vitamina B2 mund të mbrojë ndaj migrenës dhe marramendjes. Vitamina B12 mund të mbrojë edhe kundër migrenës dhe mpirjes në duart dhe këmbë. Ndërsa mungesa e vitaminës B1 mund të çojnë në kardiomiopi, një sëmundje që dobëson dhe zgjeron muskujt e zemrës dhe mund të shkaktojë marramendje.\

Kur përdoret me kalcium, vitamina D mund të ndikojë kundër migrenës. Dhimbja e kokës dhe marramendja mund të jenë shenjë e mungesës së vitaminës D. Mungesa e vitaminës E mund të shkaktojë neuropati periferale që karkaterizohet nga mpirja e duarve dhe këmbëve. Ajo cilësohet si një nga më të rëndësishmet për të parandaluar këto gjendje.

Vitaminën B e gjeni te sardelet, salmoni, drithërat e plota, qumështi, kosi, djathi, vezë. Gjithashtu mund ta merrni direkt nga dielli pasi trupi nis të prodhojë vitaminë D rreth 15 minuta pas qëndrimit në diell. Një prej burimeve më të mëdha të vitaminës janë farat e lulediellit, bajamet, kungulli dhe specat e kuq.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat