Gripi i verës: Çfarë është dhe si ta trajtojmë atë?

Këshilla mjekësore

Gripi i verës: Çfarë është dhe si ta trajtojmë atë?

Më: 11 prill 2024 Në ora: 16:25
Foto ilustrim

Të gjesh veten me grip në mes të verës është më e lehtë nga sa mendoni. Kjo varet nga faktorë të ndryshëm të cilëve nuk u kushtojmë rëndësi sepse jemi të bindur se në mungesë të të ftohtit është më e vështirë të sëmuremi. E vërteta është se gripi mund të kapet dhe të transmetohet praktikisht gjatë gjithë vitit.

Gripi në verë? Ja pse vjen dhe si duket ai

Të sëmuresh në verë do të thotë të kesh një infeksion viral i cili, siç e dimë të gjithë, zakonisht transmetohet përmes ajrit ose me kontakt të drejtpërdrejtë.

Megjithëse viruset janë më pak të fuqishëm në temperatura më të larta, nuk duhet nënvlerësuar prania e një sistemi imunitar përgjithësisht më të dobët për shkak të ndryshimeve të papritura të temperaturës, lagështisë, rrymave të ajrit dhe kondicionerëve të ndezur shpesh në temperatura të tepërta.

Në rast të të dridhurave apo teshtimave është e rëndësishme që të jeni vigjilentë menjëherë sepse gripi ka shumë të ngjarë tashmë aktiv dhe kërkon trajtime normale që do të zbatoheshin gjatë stinës së dimrit.

Gripi që vjen në verë mund të shfaqet me ose pa temperaturë. Në çdo rast, simptomat mbeten gjithmonë të njëjta. Prandaj, ato variojnë nga dhimbja e fytit , ftohja dhe deri te dhimbjet e kyçeve.

Si të parandaloni gripin?

Tani që e kemi kuptuar se nuk jemi imun ndaj viruseve pavarësisht temperaturave më të larta, mund të jetë e dobishme të gjejmë strategji për t’u mbrojtur sa më shumë nga rreziku i gripit të verës , i cili, veçanërisht në rastin e temperaturës, rezulton të jetë i barabartë me gripin e dimrit. .

Gjëja e parë që duhet të bëni është sigurisht të forconi sistemin imunitar përmes një diete të pasur me fruta dhe perime. Kësaj i duhet shtuar hidratimi i mirë me të paktën dy litra ujë në ditë. Kondicionerët duhen mbajtur për një kohë të shkurtër ndezur dhe, duke qenë se këta të fundit janë të pranishëm në dyqane, qendra tregtare dhe supermarkete, është gjithmonë shumë e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje të mos hyni në dhomat e ndryshme kur jeni të nxehtë ose të djersitur.

Nëse djersitni, është e rëndësishme të hiqni rrobat sa më shpejt të jetë e mundur. Vetëm duke vepruar në këtë mënyrë dhe duke trajtuar në kohën e duhur çdo ndikim do të jetë e mundur të gëzoni shëndet të mirë gjatë gjithë periudhës së verës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat