A mjafton të flesh 6 orë?

Këshilla mjekësore

A mjafton të flesh 6 orë?

Më: 26 prill 2024 Në ora: 00:55
Foto ilustrim

Për shumë njerëz, gjumi 6 orë ose më pak është toni i zakonshëm i javës. Megjithatë, a mjaftojnë orët e gjumit të përditshëm? Të gjithë e dimë rëndësinë e një pushimi të mirë për të përballuar ditën, por në aspektin praktik, jo gjithmonë e bëjmë atë siç duhet.

Sipas informacioneve nga Advanced Medicine Computer Network , i cili citon të dhëna nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, rreth 40% e popullsisë së botës vuan nga çrregullimet e gjumit. Nga të gjitha, pagjumësia është më e zakonshme: vlerësohet se prek 8 deri në 10% të të rriturve në mënyrë kronike dhe 40% përkohësisht. Nga ky këndvështrim, në këtë artikull do të shohim pse është e rëndësishme të flini dhe cilat arsye ekzistojnë për të pohuar se 6 orë pushim janë të pamjaftueshme.

Pse është thelbësor pushimi i natës?

Gjumi është një funksion biologjik i pranishëm në të gjitha kafshët. Kompetenca e tij nuk kufizohet në rikuperimin e energjisë, por lejon trupin të rigjallërohet, rinovohet dhe të rikuperohet nga përpjekjet e bëra. Nga ana tjetër, sistemi endokrin është gjithashtu aktiv gjatë gjumit. Një artikull në Las Condes Clinical Medical Journal thekson se në fazën jo-REM ndodh një kulm i hormonit të rritjes. Për këtë arsye, është e rëndësishme të promovoni zakonet e gjumit në fëmijëri dhe adoleshencë. Fondacioni Spanjoll i Zemrës përmend përfitime të tjera të gjumit. Gjegjësisht:

Mbroni zemrën

Ndihmon për të humbur peshë

Redukton depresionin

Rritni kreativitetin

Rrit sistemin imunitar

Përmirëson kujtesën dhe të mësuarit

Çfarë ndodh në tru kur flini 6 orë?

Në varësi të moshës suaj , cilësia dhe sasia e gjumit bien. Megjithatë, në çdo grup moshe, gjumi 6 ose më pak orë në ditë ka efekte negative në funksionalitetin e ditës. Gjëja e parë që do të ndjeni është se që në fillim të ditës jeni të lodhur dhe keni motivim të ulët.

Të përballesh me një mëngjes nuk është një detyrë e lehtë, por nëse ke fjetur pak, mund të bëhet një mal i vërtetë vështirësish.

Në mënyrë të veçantë, proceset njohëse si kujtesa , vendimmarrja dhe planifikimi do të dëmtohen. Do t’ju kushtojë më shumë për të mbajtur vëmendjen; Ju do të duhet të përsërisni çdo informacion disa herë për ta mësuar përmendësh dhe aftësia për të reaguar bëhet e ngadaltë.

Kjo është për shkak se mungesa e pushimit prek hipokampusin, një rajon i trurit që luan një rol kryesor në kujtesën dhe të mësuarit. Gjatë gjumit, lidhjet sinaptike në këtë zonë forcohen dhe rigjenerohen. Nëse nuk flemë, ky proces nuk zhvillohet me efikasitet natyral.

Gjithashtu ndikon negativisht në vëllimin e korteksit cerebral. Sipas Fondacionit GAEM , gjumi më pak se 7 orë, në terma afatgjatë, lidhet me humbjen e vëllimit të trurit, veçanërisht te njerëzit mbi 60 vjeç.

Po kështu, ajo ndikon në emocione. Sipas një artikulli nga Clínica Universidad de Navarra, pushimi për disa orë prodhon gjendje emocionale negative, siç është rritja e nervozizmit. Amigdala cerebrale bëhet më reaktive, e cila në terma afatgjatë favorizon shfaqjen e simptomave të shqetësimit emocional si depresioni dhe ankthi, gjendje që lidhen drejtpërdrejt me cilësinë e jetës.

Pra, sa orë duhet të flemë?

Ju mund të pyesni veten nëse është më mirë të flini 6 apo 7 orë. Si përgjigje: rekomandimi i përgjithshëm është të flini nga 7 deri në 8 orë, për të optimizuar funksionimin e duhur të trupit dhe mendjes.

Gjumi është një proces që ndryshon me rritjen e moshës. Në varësi të pjekurisë së trurit, transformimet që ndodhin në këtë organ do të kenë ndikim si në cilësi ashtu edhe në sasi. Klinika Mayo ofron shifra të rekomanduara ditore të gjumit në varësi të moshës:

Të rriturit: minimumi 7 orë

Adoleshentët: 8 deri në 10 orë

Fëmijët e moshës shkollore: 9 deri në 12 orë

Fëmijët parashkollorë: nga ora 10:00 deri në 13:00.

Foshnjat midis 1 dhe 2 vjeç: 11 deri në 14 orë

Foshnjat ndërmjet 4 dhe 12 muajsh: 12 deri në 16 orë

Si të përmirësoni sasinë dhe cilësinë e gjumit?

Nëse vuani nga pagjumësia dhe nuk mund të bëni orët e rekomanduara të gjumit, do të jeni të interesuar të dini se çfarë mund të bëhet për këtë. Kjo çështje është një e keqe e përhapur në shoqëri dhe ka shumë linja trajtimi për ta trajtuar atë.

Qasjet më të njohura për të adresuar problemin janë në përputhje me tendencat e sjelljes si higjiena e gjumit. Kjo e fundit është një grup zakonesh dhe praktikash që ju ndihmojnë të pushoni dhe të parandaloni mospërputhjet e orarit.

Ai bazohet në idenë se, për të pushuar mirë gjatë natës, gjithçka që bëjmë gjatë ditës ka rëndësi dhe nuk kufizohet në momentin e saktë të të shkuarit në shtrat. Organizata World Sleep Society vendos 10 standarde për të zbatuar higjienën e përmendur:

Vishni pizhame të rehatshme dhe të lirshme.

Vendosni një rutinë të rregullt të gjumit dhe zgjimit.

Shmangni ushqimet e rënda, pikante ose me sheqer në darkë.

Mos pini alkool ose duhan të paktën 4 orë para se të flini.

Mundohuni të eliminoni sa më shumë burimet e zhurmës dhe dritës për të pushuar.

Mbani temperaturën optimale të dhomës. Kjo do të thotë që nuk ftoheni apo nxeheni.

Drejtoni një mënyrë jetese aktive, por mos ushtroni orët para gjumit.

Merrni sy gjumë të shkurtër herët pasdite dhe mos i kaloni 45 minutat.

Shmangni çdo pije me kafeinë ose stimulues të paktën 6 orë para gjumit.

Përdorimi i krevatit vetëm për gjumë dhe aktivitet seksual. Mos lexoni, punoni ose luani në vendin e rezervuar për të fjetur.

Sa i përket barnave, ato janë ndihmë të përpiktë dhe nën mbikëqyrje profesionale. Opsioni më i mirë nuk është të mbështeteni në një pilulë, por të edukoni trupin që të jetë në gjendje të flejë përmes zakoneve të shëndetshme.

Kujdesuni se sa dhe si flini

Një praktikë e zakonshme në shoqërinë e sotme është të sakrifikosh orë të tëra gjumi për të qenë më produktiv në fusha të tjera. Por ky është një vendim i gabuar, pasi produktiviteti kufizohet nga faktorë të tillë si gjumi 6 orë.

Nëse dëshironi të kujdeseni për shëndetin tuaj, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje rutinës suaj, veçanërisht dietës dhe gjumit. Kjo e fundit fillon duke regjistruar kohën që i kushtoni pushimit. Kur keni një shifër, nëse është më pak se 7 orë, bëni rregullimet e duhura për ta rritur atë.

Së fundi, mbani mend se mund të mbështeteni te higjiena e gjumit. Zgjidhjet e shpejta janë efektive në afat të shkurtër, është më mirë të ndërtoni zakone të qëndrueshme dhe të qëndrueshme në afat të gjatë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat