Si mund ta di nëse kam çrregullim të identitetit disociativ?

Këshilla mjekësore

Si mund ta di nëse kam çrregullim të identitetit disociativ?

Më: 20 maj 2024 Në ora: 14:23
Foto ilustrim

Ndjenja se papritmas një person jashtë nesh merr kontrollin e realitetit tonë; kryejmë veprime dhe madje udhëtime që më vonë nuk i mbajmë mend; perceptojmë se shkëputemi nga trupi dhe madje edhe nga emocionet tona… Sado befasuese të na duken këto situata, gjithnjë e më shumë pacientë thonë se vuajnë prej tyre dhe kjo është ajo që njihet si çrregullimi i identitetit disociativ (DID).

DID është një gjendje komplekse mendore në të cilën personaliteti shkëputet dhe entitete të ndryshme lindin në mendjen e dikujt. Është një tablo klinike në të cilën ka dështime në integritetin e kujtesës, ndërgjegjes dhe identitetit. Deri në vitin 1994 ne e njihnim atë si “personalitet të shumëfishtë” dhe padyshim që ai frymëzoi më shumë se një libër dhe një film.

Duhet theksuar se prej disa vitesh shumë të rinj kanë shkuar te psikologë dhe psikiatër me këtë vetëdiagnozë. Ndikues të ndryshëm të Tik Tok me këtë çrregullim flasin dhe përshkruajnë se si është jeta e tyre e përditshme. Fakti bëri që mijëra përdorues të këtij rrjeti social të ndihen të identifikuar. Tani, a është i justifikuar shqetësimi juaj? Si të dini nëse vërtet tregojnë gjendjen mendore? Le të analizojmë çelësat e tij.

Pas çrregullimit disociativ të identitetit zakonisht fshihet një traumë serioze që ka origjinën nga ekspozimi ndaj situatave të pafavorshme për një kohë të gjatë.

Çrregullimi disociativ i identitetit mund të shfaqet në çdo moshë, si në adoleshencë ashtu edhe në moshë madhore.

Çelësat për të ditur nëse kam çrregullim të identitetit disociues

Ne zakonisht mendojmë për DID si një gjendje serioze mendore që dëmton të gjitha fushat e funksionimit psikologjik. Deri më tani, ajo konsiderohej e rrallë . Aq sa studime të tilla si ato të kryera në Universitetin e Nju Jorkut tregojnë se incidenca e njohur është rreth 1.5% e popullsisë botërore. Sidoqoftë, ekziston një nuancë vendimtare.

Është një çrregullim personaliteti që nuk është i lehtë për t’u diagnostikuar dhe shpesh ngatërrohet me gjendje të tjera mendore . Duhet të theksohet se, për shkak të stigmës, pacientët nuk ishin mësuar të ishin plotësisht të sinqertë me simptomat e tyre. Megjithatë, vitet e fundit ky trend ka ndryshuar dhe dyshohet se prevalenca do të arrijë në 5%.

Fluksi i të rinjve, veçanërisht adoleshentëve , që pretendojnë se kanë DID po rritet ndjeshëm. Origjina është tek personazhe të ndryshëm publikë të cilët përshkruajnë me detaje në rrjetin social Tik Tok se si është të jetosh me këtë çrregullim. Profesionistët janë të ndjeshëm ndaj këtij realiteti dhe preferojnë të jenë të kujdesshëm. Çelësi është gjithmonë të kryhet një vlerësim adekuat psikologjik. Le të shohim më poshtë se cilat mite dhe të vërteta rrethojnë tablonë klinike që ngjall kaq shumë interes sot.

1.Trauma e fëmijërisë: Këto janë të rëndësishme, por jo të mjaftueshme për diagnozën e çrregullimit të identitetit disociativ

Duket se përvojat e fëmijërisë janë të lidhura fort me çrregullimin disociativ; Po flasim për histori me të cilat shumica e të rinjve priren të identifikohen. Të paturit e abuzimit, keqtrajtimit, braktisjes së prindërve ose të jetuarit me një familje jofunksionale hedh themelet për traumën psikologjike, ne e dimë mirë këtë. Megjithëse kjo veçori është thelbësore në zbulimin, ajo nuk është e mjaftueshme. Kërkime të tilla si ai i botuar nga Psychological Bulletin, duke iu referuar të vërtetave dhe trillimeve rreth çrregullimit të disociimit, në mënyrë efektive tërheq vëmendjen për rëndësinë e traumës së hershme në gjenezën e DID. Është e vërtetë që përvoja e ngjarjeve të rënda dhe të vazhdueshme është vendimtare për të vuajtur nga një çrregullim disociativ, por është e nevojshme të sigurohen më shumë karakteristika psikologjike. Ne nuk duhet ta lëmë veten të udhëhiqemi ekskluzivisht nga ky faktor. Rrjetet sociale kanë popullarizuar çrregullimin disociativ të personalitetit vitet e fundit. Është një gjendje komplekse që mund të ketë një prevalencë më të lartë në popullatë nga sa mendojmë. Megjithatë, një vlerësim adekuat psikologjik është gjithmonë i nevojshëm.

2.Kur në mendjen time lind një “unë” tjetër: si manifestohet?

“Papritmas kam ndjesinë e largimit nga trupi dhe nuk e njoh veten. Është sikur një zë tjetër po më flet. Një nga përvojat që shumë të rinj e përshkruajnë shpesh është depersonalizimi . Ai përbëhet nga ato momente kur ju e shihni veten si një vëzhgues i jashtëm i trupit tuaj, mendimeve dhe emocioneve. Tani, a mjafton kjo për të ditur nëse kam çrregullim të identitetit disociativ? Përgjigja është jo. Proceset, karakteristikat dhe përvojat e shumta rrotullohen rreth këtij entiteti klinik, si në vijim:

Ka humbje të kujtesës që personi nuk mund t’i shpjegojë.

Perceptimi i papritur se ajo që na rrethon nuk është reale.

Ndjesia që papritur një ose më shumë njerëz po flasin, mendojnë dhe veprojnë për ne.

Për më tepër, këto personalitete kanë karakterin e tyre dhe të ndryshëm nga i yni. Ata tregojnë nevojat dhe hobi të tyre.

Siklet i madh klinik në baza të vazhdueshme. Ju përjetoni ankth , trishtim, dëshpërim, vështirësi në përqendrimin e vëmendjes.

Fugat disociative janë të zakonshme. Domethënë veprime që i kryejmë dhe nuk i mbajmë mend, si p.sh. lëvizja në vende të caktuara pa e kuptuar.

Personi me çrregullim të identitetit disociues pëson përkeqësim të madh social. Mezi mund të performoni në punë ose në studime. Marrëdhëniet e tyre po përkeqësohen.

3.Nuk është një gjendje mendore me prirje ndaj dhunës, por drejt vetëshkatërrimit

Filma si Split i M. Night Shyamalan paraqesin një pamje krejtësisht të shtrembëruar të kësaj gjendjeje mendore. DID nuk është një gjendje e dhunshme ose e rrezikshme . Jemi përballë një realiteti klinik kompleks dhe serioz, sepse ai shoqërohet me sjellje vetëdëmtuese dhe vetëvrasëse . Vuajtja psikologjike e këtyre pacientëve është e madhe.

Ata përjetojnë boshllëqe të kujtesës që nuk mund t’i plotësojnë dhe që u shkaktojnë shqetësime të mëdha. Ata ndihen të pushtuar, të pushtuar nga personalitete të tjera. Ndodhin kriza epileptike dhe shtrimet në departamentet e shëndetit mendor janë të shpeshta.

4.Përtej asaj që thonë rrjetet sociale: simptoma që janë të vështira për t’u shpjeguar

Kur bëhet fjalë për të ditur nëse kam çrregullim të identitetit disociativ (DID), më duhet të përballem edhe me veçori të tjera, sepse ka simptoma shumë komplekse të shoqëruara që ndonjëherë janë të vështira për t’u detajuar, por që ndryshojnë plotësisht cilësinë e jetës sonë.

Ka lodhje, mungesë energjie, mjegull mendore.

Shfaqen çrregullimet e të ngrënit (TCA).

Mund të ndodhin kriza dhe ndjesi të çuditshme fizike.

Duke pasur ndjenjën e vazhdueshme të mos qenit pjesë e realitetit që na rrethon.

Çrregullime të gjumit. Mund të shfaqet pagjumësia ose hipersomnia (gjumja e tepruar). Edhe makthet.

Rikthimet disociative janë të shpeshta. Papritmas rijetojmë ngjarje traumatike nga e kaluara në një mënyrë shumë reale.

Edhe nëse një i ri nuk ka një çrregullim të personalitetit disociues, është e qartë se ai ose ajo manifeston shqetësim mendor. Përtej kategorisë diagnostikuese ka disa nevoja që duhen adresuar.

Cilat janë trajtimet?

Specialistët në fushën klinike janë në dijeni të fenomenit. Ka shumë të rinj që kërkojnë ndihmë sepse besojnë se e kanë këtë gjendje klinike. Në të gjitha rastet, gjëja më e rëndësishme është diagnoza e saktë. Një gjë që dimë është se DID është më i përhapur nga sa mendojmë dhe ndoshta kjo “modë” mund ta bëjë më të lehtë identifikimin. Duhet të sqarohet se jo të gjithë ata që supozojnë prova të kësaj gjendjeje do ta kenë atë. Kjo nuk do të thotë se ata vuajnë nga nevoja të tjera psikologjike që duhen trajtuar. Prandaj, është mirë dhe e këshillueshme që të kërkoni ndihmë nga ekspertët kur e konsideroni atë. Për sa i përket qasjes terapeutike ndaj këtij çrregullimi, duhet theksuar se përdoren terapi bisedore dhe terapi konjitive.

Qëllimi nuk është gjë tjetër veçse zbërthimi i personaliteteve të ndryshme të pacientit dhe integrimi i tyre gradualisht në një të vetëm. Procesi është i gjatë. Në mënyrë të ngjashme, përdoret edhe qasja farmakologjike, si antidepresivët dhe anksiolitikët.

Reflektime përfundimtare mbi çrregullimin disociativ të identitetit

Së fundmi pamë një tjetër fenomen të ngjashëm të lidhur me Tik Tok. Videot rreth sindromës Tourette janë bërë virale, me mijëra fëmijë që shfaqin simptoma të lidhura me këtë gjendje. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm për atë që publikohet në këto media dhe, nga ana tjetër, se çfarë ekspozohen adoleshentët tanë. Është korrekte dhe e rekomandueshme që të promovohen çështje që lidhen me shëndetin mendor, por le ta bëjmë këtë nga përgjegjësia dhe nëpërmjet autoritetit mjekësor. Ndonjëherë, gjithçka që arrijmë është të keqinterpretojmë realitete të caktuara dhe madje t’u shtojmë shqetësime më të mëdha emocionale atyre që tashmë vuajnë nga kushte të caktuara psikologjike. Le të mendojmë për këtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat