Yll i Arbërisë që kishte perënduar shekuj më parë do të ngrihet sërish

Kultura

Yll i Arbërisë që kishte perënduar shekuj më parë do të ngrihet sërish

Nga: Gjon Keka Më: 27 janar 2024 Në ora: 21:50
Gjergj Kastrioti(Skënderbeu)

Me Lëvizjen kombëtare të Deçanit,ylli që kishte perënduar shekuj më parë do të ngrihet sërish si yll i Arbërisë për t'ia kthyer nderin, dinjitetin,identitetin e vërtetë kombëtar arbëror dhe rikthimin në familjen e kombeve europiane.

Pikërisht bijtë që janë përkundër në djepin arbëror të Kastriotit dhe që mbajnë në venat e tyre gjakun e kryezotit Gjergj Kastriotit,janë bijët që do ta ringjallin dhe shpëtojnë kombin nga idelogjitë helmuese (armiqtë e brendshëm e të jashtëm).

Dhe ashtu sikur në atë kohë kryezoti ynë arbëror Gjergj Kastrioti(Skënderbeu) mori duartrokitjet dhe admirimin e të gjithë popujve ,princave e mbretërve të Europës.

Edhe tani në shekullin XXI Lëvizja kombëtare e Deçanit do të marrë duartrokije dhe admirim nga e gjithë Europa dhe Bota e civilizuar. [Gjon Keka]

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat