Sikur preka yjet

Kultura

Sikur preka yjet

Nga: Blerina M.Murtezi Më: 14 shkurt 2024 Në ora: 19:00
Blerina M.Murtezi

Këtë vit

Sikur preka një zemër

Sikur dashuroj një det

Që i ngjanë qiellit me re

Diellit që me rreze buzëqeshjenë më kthen.

Sikur yjet më prekën shpirtin,

Ato prekje ma shuan dhembjen

Filluan gëzimet bashkë me këtë vit të ri

Sikur vërtetë preka yjet...

Ato fishekzjarre që ndizen çdo vit

Më falin gëzim në shpirtë

Për një gëzim të ri

Pse të mos kemi festë çdo ditë?

.Janari më i gjatë

Dashuria nuk do jetë aq e pafat,

Kishte buzëqeshje tek disa mendime,

dhe lumturi në fotot e mia intime.

Janar aq i gjatë ishte saqë dashuria

edhe më e zjarrtë do jetë si fillimi i vitit

mbarësi në jetë do të ketë

Ky janar janar i gjatë

pse të mos ketë më së shumti fat dhe lumturi

sikur bleta që dhuron mjaltë për dashuri.

B . MZgjohu për dashurinë.

Zgjohu për simpatinë se shumë lule duan të mbijnë

Zgjohu se zemra ka shumë dëshirë që unë sot të jem e lirë

Mua më ka mungu drita e bardhë shkëlqimi në gjethe ,

çdo gjë që e mori nata është imagjinatë

kurse te zgjohesh është realiteti nê jetë.

Dhe dashuria e vërtetë

Një fillim i ditës së hershme

është sa e gjithë bota

Zgjohu për fillim

Zgjohu për ëndrra

Zgjohu për lindje,perëndim dielli

Zgjohu shiko retë tek qielli

Zgjohu edhe kur bie

ne gjumë e qanë për jetën

Zgjohu dhe kur ke një varg problemesh zgjohu

Zgjohu, sepse ështē mënyra e vetme ta dashurosh jetën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat