Bota afër Bulzeshtit

Kultura

Bota afër Bulzeshtit

Nga: Nicolae Balașa Më: 12 prill 2024 Në ora: 01:05
Nicolae Balașa

“Fshati është i mbyllur si kala

Gjithçka është brenda

Kur vjen nga ara,

Njeriu duket se e tërheq

Pas vetes shkallët e shtegut”.

Kështu e përshkroi Marin Soresku vendlindjen e tij,

Bulzești, i cili ka kaluar prej kohësh nga realiteti,

në një lloj miti letrar, një tokë e pavdekshme e përmbledhur,

me njerëzit e saj dhe gjithçka, në vargjet e vëllimeve me titull La lilieci,

sipas emrit. të varrezave lokale.

Pavarësisht kësaj lavdie, por edhe peizazhit

të mrekullueshëm në të cilin ndodhen,

shumica e 10 fshatrave të Bulzeshtit,

të rreshtuar e të fshehur mes kodrave

dhe pyjeve shekullore, sot janë të shpopulluar,

të vetmit që takoni në rrugë janë të moshuarit.

Kolektivizimi i sforcuar nga periudha komuniste,

por edhe vitet pas viteve 90, pa asnjë perspektivë ekonomike,

bëri që të rinjtë të largoheshin jashtë vendit ose në zonat urbane.

Udhërrëfyesit tanë nëpër Bulzesti ishin shkrimtarët Beatrice Silvia

Sorescu, mbesa e shkrimtarit Marin Sorescu dhe Nicolae Bălașa,

të cilët themeluan një shtëpi të bukur në vendet e tyre të lindjes.

(E përktheu nga gjuha rumune: Baki Ymeri)

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat