Çamëria

Kultura

Çamëria

Më: 16 maj 2024 Në ora: 13:02
Autori Adem Bytyçi

Ushton qielli

Rënkon toka

N' Çamëri vriten

Pa mëshirë

Gra ,pleq

E fëmijë shqiptarë

Nga fashistët grekoman

Kundër popullit më paqedashës

N ‘trojet e tyre autoktone

N ‘truallin Evropianë .

N' ta di bota mbarë.

Se n ‘shtetin grek

Shumica e popullatës

Janë shqiptarë

T ‘asimiluar n grekë

Me torturë

Dhe terror.

Kush do t ‘thoshte

Se Arvanitasit nuk janë shqiptarë

Vetëm ata

Që ndihen grekë

Dhe e mohojnë kombin e vetë.

Evropa kurrë nuk do t ‘jetë

Ajo që pretendon

Pa i mbrojtur

Liritë dhe të drejtat

E kombeve më t ‘vjetra

n' tokat

E tyre t ‘veta

Siç është kombi shqiptar

Me origjinë

Pellazge-Ilir

Që dikur përfshinte një territor

Nga Sezhana

Gjer në Dardanele.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat