Humbën retë dhe u kthjellë moti!

Kultura

Humbën retë dhe u kthjellë moti!

Nga: Sami Arifi Më: 23 maj 2024 Në ora: 13:21
Sami Arifi

Gjamë e madhe u ngjitë qiellit,

ia hijeshojë ngjyrën ylberit...

Kthetrat kulqedrës për t’ia shkurtuar,

e bënë Botën për t’u bashkuar...

Gjëmojë thellë nëna-loke,

Për t’i nxjerrë trimat prej kësj toke...

S’bashku me u bë t’vdekur e t’gjallë,

aromë lule vendit me i ardhë...

Për t’çelë lulet n’vendet tona,

pastërti erdhi nga Jehona...

Për t’hequr lakejt nga krimi,

nga përkrahja u gjetë shpëtimi...

Humbën retë dhe u kthjellë moti,

titullar u bë i Zoti...

Prapë n’shtëpi t’vet ai ndriçojë,

vendin e tij hijeshojë...

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat