Kush e bëri Shqipërinë ta njoh bota?

Kultura

Kush e bëri Shqipërinë ta njoh bota?

Nga: Adem Bytyçi Më: 13 qershor 2024 Në ora: 12:28
Adem Bytyçi

Olbriht, Bill Klinton

Dhe shumë diplomatë,

Shkrimtarë e shkencëtarë

Andej botës anë e mbanë

Thanë: "Ska nevojë t'na njohin me Shqipërinë,

me këtë vend të Shiqiponjave n'Ballkan

n'a ka njohur Nënë Tereza dhe Skënderbeu!"

Ky është vendi n't'cilin 

Lindën shumë perandorë

Heronjë e shkënctarë

Por për t'i mos njohur bota

Historinë e tyre e falsifikojë

Historia e një populli

Që erdhi nga Karpatët e Rusisë n'Ballkan

Dhe anëksojë tokatë e shqiptarëve

Me dhunë, mizori dhe terrorr.

Por tani mrekullia ndodhi!

Pas kaq shumë vitësh

E gjithë bota e kuptoi

Se populli më i lashtë

Dhe më paqëdashês n'Evropë

Dhe rajon është populli shqiptarë

T'cilit dikur fuqitë e mëdha

Tokatë e tij pa t'drejtë ia copëtuan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat