Dimitrievski: Kumanova nuk do të ndryshojë pllakat ku shkruan “pushtuesi fashist bullgar”

Kumanova

Dimitrievski: Kumanova nuk do të ndryshojë pllakat ku shkruan “pushtuesi fashist bullgar”

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 11:24
Maksim Dimitrievski

Kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, për “Studio 10” theksoi se faktet historike nuk duhet të përgënjeshtrohen, ndërsa për këtë arsye refuzon të ndryshojë pllakat në monumentet që lexojnë “pushtuesi fashist bullgar”.

“E njëjta shkencë konfirmon se paraardhësit dhe revolucionarët luftuan për vendin tonë. Mund të flasim për një pjesë të një historie të përbashkët, por kemi një histori që është e konfirmuar dhe është ekskluzivisht e jona.

Por kjo është puna e komisionit historik. Procesi i integrimit evropian nuk duhet të pengohet. Në Kumanovë, ne nuk do të ndryshojmë monumentet ku është shkruar “pushtuesi fashist bullgar”.

Fakti është se familjet tona ishin viktima të atij pushtuesit. Bullgaria duhet të kërkojë falje publike dhe të vazhdojë tutje. Përndryshe, nëse guxoni të ndryshoni pllakat, njerëzit tuaj do t’ju dënojnë në radhë të parë”, tha Dimitrievski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat