Mesazhi i “Anonymous” kundër Vuçiqit e në mbrojtje të Kosovës, merr jehonë të madhe në mediat ndërkombëtare

Lajme

Mesazhi i “Anonymous” kundër Vuçiqit e në mbrojtje të Kosovës, merr jehonë të madhe në mediat ndërkombëtare

Më: 5 janar 2023 Në ora: 08:42
Aleksandar Vuçiq

Grupi i hakerëve “Anonymous” ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq se po vepron si “kukulla e Putinit” ndërsa Serbia nxit konfliktin me Kosovën veprim ky që Rusia shpreson se mund të shkëpusë Perëndimin nga Ukraina.

“Rusia po përpiqet të hapë një front të ri në Evropë për të shpërqendruar Perëndimin”, tha për Fox News Digital, Ivana Stradner, një këshilltare e Qendrës “Barish” për Mbrojtjen e Demokracive për Integritetin Mediatik.

“Rusia nuk dëshiron të dërgojë trupa, tanke apo avionë në Ballkan ku ndodhen Kosova dhe Serbia”, tha Stradner. “Ajo që Rusia dëshiron të bëjë [është] të krijojë kaos brenda rajonit, kështu që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë nuk i kushtojmë aq shumë vëmendje Ukrainës dhe Rusisë, e dini, që të shpërqendrohen me atë që po ndodh në Kosovë”.

Kosova javën e kaluar mbylli kufirin e saj me Serbinë pasi të dy vendet përballen me tensione në rritje. Serbët në veri kishin ngritur barrikada në kufi për të protestuar kundër arrestimit të një ish-polici i dyshuar si i përfshirë në sulmet kundër policëve shqiptarë etnikë, raportoi “France 24”, shkruan “FoxNews”.

“Një bllokadë e tillë ilegale ka penguar lëvizjen dhe qarkullimin e lirë të njerëzve dhe mallrave, andaj ftojmë qytetarët dhe bashkatdhetarët tanë që të përdorin pikat tjera kufitare për qarkullim”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Pasuan disa incidente me të shtëna, me sulme ndaj policisë kosovare dhe paqeruajtësve ndërkombëtarë. Forcat e armatosura serbe shkuan në gatishmëri të shtuar, por Vuçiqi u duk se i zbuti tensionet pas arritjes së një marrëveshjeje më 29 dhjetor që do të shihte heqjen e bllokadës, raportoi BBC.

Alexander Botsan-Kharchenko, ambasadori rus në Beograd, tha se Serbia mund të mbështetet te Rusia në lidhje me situatën e Kosovës, “pavarësisht nga sfidat serioze … në kontekstin e konfrontimit me NATO-n”, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS.

“Ne vazhdojmë të marrim pjesë në zgjidhjen e krizave aktuale ndërkombëtare, duke përfshirë Kosovën”, tha Botsan-Kharchenko. “Ne do të vazhdojmë koordinimin e ngushtë me Beogradin në mbrojtjen e të drejtave ligjore të Serbisë në lidhje me Kosovën dhe Metohinë”.

Kjo situatë potencialisht kaotike paraqiti një mundësi të mirë për presidentin rus Vladimir Putin, i cili e trajton Serbinë si një “aleat shumë të ngushtë”, sipas Stradner.

“[Serbia] nuk kufizohet me Rusinë, por në çdo kuptim të mundshëm ata po e mbështesin Rusinë kur bëhet fjalë për luftën në Ukrainë”, tha ajo, duke shtuar se ambasadori rus “mori udhëzime shtesë nga Moska se si të vazhdonte tutje” për këtë çështje.

Pavarësisht heqjes së barrikadave, “Anonymous” ia tërhoqi vërejtjen Vuçiqit dhe e akuzoi atë se e nxiti bllokadën me kërkesë të Putinit, duke i shpallur përfundimisht luftë Vuçiqit.

Në javën e parë të pushtimit të Ukrainës, Rusia sulmoi faqet e internetit të qeverisë së Ukrainës. Përdorimi i sulmeve kibernetike bëri që “Anonymous” t’i shpallte luftë Rusisë dhe të fillonte të synonte faqet e internetit ruse dhe të fillonte një seri sulmesh “hack and dump”.

Ndikimi i madh i sulmeve ka parë një vëllim të madh informacioni të hedhur në publik, duke përfshirë publikimin e të dhënave personale të 120,000 ushtarëve rusë, aksesin në sistemin CCTV të Kremlinit dhe gjithashtu tubacionet e gazit jashtë Rusisë, sipas llogarisë “AnonymousTV” në Twitter. (duhet theksuar se “Anonymous”, për nga natyra, nuk ka një llogari të vetme “zyrtare”).

Sulmet e fundit kanë goditur caqe më selektive si SIBUR, kompania më e madhe petrokimike ruse, dhe një pretendim se Vuçiqi është “kukulla e zotit Putin”.

“Na ka rënë në sy se tensionet dhe provokimet ushtarake në veri të Kosovës nga elementët kriminalë serbë po përpiqen të shkaktojnë konflikt të armatosur”, thuhet në një video të postuar në Twitter nga grupi. “Presidenti autokrat serb Aleksandar Vuçiq, një kukull e Vladimir Putinit, po përpiqet të destabilizojë rajonin duke përdorur mekanizmat e dhunës dhe terrorit të kriminelit të luftës Slobodan Millosheviq, por dihet se kjo përpjekje do të jetë vetëvrasëse për të”.

Kërcënimi i bëri pak dëm Vuçiqit, i cili u përgjigj duke postuar një foto të tij duke luajtur me qentë e tij në Instagram me mesazhin: “Po përgatitemi për luftën kundër ‘Anonymous’”.

Grupi u kundërpërgjigj, duke thënë: “#Anonymous nuk është një grup i vogël njerëzish të pafuqishëm për t’i injoruar, ne jemi një grup i organizuar, aktiv globalisht, me individë me mendje të njëjtë dhe mesazhi ynë do të jetë i qartë, nëse nuk ndaloni veprimet tuaja të rrezikshme në #Kosovë”, thuhet në një postim në Twitter të “AnonymousTV”.

Dustin Carmack, një hulumtues për sigurinë kibernetike, inteligjencën dhe teknologjitë në zhvillim në Fondacionin “Heritage”, paralajmëroi se ndërsa zbulime të tilla mund të kenë qëllime të mira, është e vështirë të parashikohen efektet e dëmshme.

“Ju e patë këtë gjatë zbulimeve të ndryshme të inteligjencës gjatë dekadës së fundit dhe ndikimet që mund të ketë në Evropë dhe vende të tjera”, tha Carmack për “Fox News Digital”.

“Mendoj se është shumë e vështirë në mjedisin ku jemi për të gjykuar – veçanërisht një grup haktivist që mund të ketë një pasqyrë të hollë të diçkaje që ata mendojnë se po zbulojnë në njërën anë, edhe nëse është … të dish se mund të ndikojë te dora e dytë apo e tretë”, vazhdoi Carmack. “Unë mendoj se [në] këtë kontekst, ju nuk e dini natyrën e ‘Anonymous’ dhe kush po e merr atë vendim”.

“Ju nuk e dini se cila është lidhja përfundimtare për atë person që merr atë vendim, dhe kjo e bën shumë të vështirë për britanikët apo amerikanët apo dikë tjetër”, shtoi ai.

“Fox News Digital” i dërgoi kërkesa për koment ministrisë së jashtme të Serbisë dhe Departamentit të Shtetit të SHBA-së.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat