Narrativa e mediave ruse kundër Kosovës

Lajme

Narrativa e mediave ruse kundër Kosovës

Më: 23 tetor 2023 Në ora: 10:13
Vladimir Putin

“Ballkani Perëndimor është në prag të një lufte në shkallë të gjerë” është titulli i një artikulli të botuar këtë javë në portalin rus zvezdaweekly.ru (11 tetor), i cili është në përputhje me narrativën që mbizotëronte në mediat ruse si më pare dhe pas sulmeve terroriste në veri të Kosovës më 24 shtator.

Vladimir Putin është gjithashtu i shqetësuar për “situatën në rajon”, siç tha ai nga Pekini në Forumin “Belt and Road”, nga ku pranoi se kishte folur “shkurtimisht” me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, transmeton TASS.

“Po, biseduam shkurt. Ai (Vuçiq) është gjithashtu i shqetësuar për situatën në rajon, në të gjithë Serbinë. Ne i ndajmë këto shqetësime,” u tha udhëheqësi rus gazetarëve në përgjigje të një pyetjeje nga TASS.

Në rast lufte, shqiptarët e Kosovës, thonë mediat ruse, sigurisht që po llogarisin në ndihmën e Perëndimit dhe mbi të gjitha të NATO-s.

Për më tepër, zvezdaweekly.ru shkruan: “Kosovarët nuk synojnë të kufizohen vetëm në largimin e serbëve nga Kosova, ata po synojnë edhe pjesët jugore të Serbisë, ku ende jetojnë shqiptarët dhe të cilët vazhdimisht kanë deklaruar dëshirën për t’u bashkuar me ta”.

Dhe Prishtina nuk e fsheh qëllimin e saj “të mos i lërë aspiratat e saj pa përgjigje”, tha ajo.

Serbët, shkruajnë ata, kuptojnë gjithçka pa shpjegime të mëtejshme nga Prishtina, Brukseli, Uashingtoni, madje edhe Beogradi zyrtar, i cili më së shpeshti i drejtohet “mirësjelljes diplomatike”.

Duke vëzhguar situatën, thekson zvezdaweekly.ru, është e pamundur të mos shihet interesi që SHBA ka për të nxitur luftën në Ballkan.

Së pari, një konflikt i armatosur në shkallë të gjerë në këtë rajon tradicionalisht të paqëndrueshëm ka të gjitha shanset për t’u tërhequr në vendet e tjera evropiane dhe, siç ka ndodhur shumë herë në histori, të ndezë të gjithë kontinentin. Në të njëjtën kohë, lufta në Evropë do të kontribuojë më së shumti në dobësimin e Bashkimit Evropian, një nga konkurrentët kryesorë ekonomikë të Shteteve të Bashkuara.

Së dyti, lufta do ta dobësojë rëndë Serbinë si një aleate historike e Rusisë dhe do të ofrojë një mundësi për të sjellë në pushtet në Beograd forca që nuk do të ngrenë çështjen e marrëdhënieve miqësore me Moskën.

Së treti, gjatë një lufte të re të mundshme ballkanike, në të cilën me siguri do të përfshihen serbët e Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë (BiH), Perëndimi do të jetë në gjendje të përpiqet të zgjidhë “çështjen serbe” në tërësinë e saj – të çlirojë Ballkanin nga një popull i fortë ortodoks që kurrë nuk dëshiron të tradhtojë miqësinë e tij me popullin rus në asnjë fuqi.

Dhe së katërti, një luftë në të cilën Serbia merr pjesë, sipas mendimit të Uashingtonit, sigurisht që do të dobësojë Rusinë, e cila mund të mbështesë ushtarakisht serbët e saj dhe kështu të tërhiqet në konflikt. Kjo, shkruan zvezdaweekly.ru, ka të bëjë veçanërisht me SHBA-në, duke pasur parasysh dështimin e dukshëm të Perëndimit në luftën e tij me Rusinë në Ukrainë.

“Kjo është arsyeja pse Moska, së bashku me Beogradin, duhet të bëjë gjithçka që është në fuqinë e saj për të parandaluar një luftë të shkaktuar nga SHBA në Ballkan.”

Në artikullin “Prishtina përpiqet të parandalojë zgjedhje të reja në Kosovë” (16 tetor), Pravda ruse shkruan se Lista Serbe kërkon që data e zgjedhjeve të caktohet sa më shpejt dhe “topi” të jetë në fushën e Prishtinës.

Pas dështimit të zgjedhjeve të fundit të 23 prillit, të cilat serbët vendas dhe partia e tyre kryesore Srpska Lista i bojkotuan “duke shprehur vullnetin e tyre për shkak të shtypjes së sundimtarëve shqiptarë në krahinën serbe, njoftoi Perëndimi politikisht korrekt”.

Prishtina, shkruan Pravda, e vetëdijshme se Perëndimi nuk do të heqë dorë vetëm nga nevoja e organizimit të zgjedhjeve të reja për serbët në provincë, po përpiqet të sajojë arsye dhe rrethana për ta vështirësuar sa më shumë që të jetë e mundur përsëritjen e fushatës.

“Megjithatë, zgjedhja e kryetarëve të rinj komunalë, të cilët padyshim do të jenë serbë (në vend të “Gauleiter” të tyre shqiptar (termi i përdorur nga Aleksandar Vuçiq për të përshkruar Albin Kurtin), do të dobësojë autokracinë e pushtetarëve të Kosovës në veri.

Kjo media tallet me sugjerimin e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, që qytetarët e komunave në veri të Kosovës të nisin një peticion për shkarkimin e kryetarit si mënyrë për mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

“Prishtina thjesht lau duart prej atyre: “Nëse doni zgjedhje, kërkojini ato, askush në pushtet nuk do ta bëjë me vullnetin e vet!”

Ky, tha ai, është një tregues se autoritetet e Kosovës nuk duan deeskalim.

“Kurti & Co. nuk mund t’u binden ‘bosëve’ të tyre perëndimorë,” argumenton Pravda.

Ria Novosti, në një tekst me titull Ambasadori në Serbi i konsideron cinike fjalët e ish-komandantit të NATO-s në Kosovë (03.10), raporton një deklaratë të diplomatit rus në Beograd, Aleksandr Bochan-Harchenko, duke mohuar akuzat e Wesley Clark se Kisha Ortodokse Serbe kishte ruajtur armë në manastirin e Banjskës në veri të Kosovës.

“Përpjekjet dashakeqe të gjeneralit amerikan në pension Clark për të akuzuar, pa prova, Kishën Ortodokse Serbe për ruajtjen e armëve në territorin e një manastiri në Kosovë, shkaktojnë shqetësim të thellë”, raporton RIA Novosti të ketë thënë ambasadori rus.

“E njëjta skemë cinike përdoret nga perëndimorët në lidhje me Kishën Ortodokse kanonike ukrainase: ata transmetojnë informacion të rremë si ‘inteligjencë konfidenciale’ dhe më pas e përdorin atë si një justifikim për persekutimin barbar të klerit dhe famullisë,” citohet diplomati rus.

Në edicionin e 19 tetorit, Kommersant, në një tekst me titull “Kuinteti është hedhur në përparimin e Kosovës”, thotë se të dërguarit nga vendet kryesore perëndimore do të vizitojnë Kosovën dhe Serbinë për të provuar “të ndalojnë përshkallëzimin”.

Një vizitë e ngjashme nga një kuintet perëndimor më parë këtë vit bëri që Beogradi dhe Prishtina të pranonin një plan të BE për të normalizuar marrëdhëniet.

“Këtë herë presioni do të jetë kryesisht mbi Beogradin, për të cilin Perëndimi dyshon se është përgjegjës për sulmin e fundit të armatosur ndaj policisë së Kosovës.

Komersant kujton se Milan Radoiçiq, atëherë nënkryetar i Listës Serbe, u arrestua në Beograd në fillim të tetorit, por u lirua një ditë më vonë me pranimin e tij dhe iu ndalua të vizitojë Kosovën.

“Është e qartë se Milan Radoiçiq, i cili gëzon besimin e madh të Aleksandër Vuçiqit dhe për të është një lloj guvernatori i veriut të Kosovës, ka pranuar të luajë rolin e një viktime për të shpëtuar presidentin e Serbisë nga akuzat për përfshirje në sulmin ndaj policisë së Kosovës”, shkruan Kommersant. Nëse kjo do të ndodhë do të bëhet e qartë pas vizitës së kuintetit perëndimor në Ballkan, përfundon gazeta. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat