Plakja mund të luftohet

Life style

Plakja mund të luftohet

Më: 3 dhjetor 2020 Në ora: 15:54
Foto Ilustrim

Po sikur në të ardhmen plakja e trupit të mos ishte e paevitueshme, madje të ishte e mundur që të kthehej sërish rinia?

Një hipotezë të tillë, që duhet ende të verifikohet, e kanë ngritur kërkues të Shkollës Mjekësore të Harvardit, e publikuar në revistën “Cell”.

Kërkuesit, pas analizave me minjtë e laboratorëve, kanë gjetur një përbërës kimik të quajtur Nad dhe të pranishëm në qeliza (i cili me kohën degradohet), që është i aftë t’i rikthejë muskulaturës së minjve tonicitetin rinor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat