Pse kimia mes çifteve nuk zgjat gjatë gjithë jetës?

Life style

Pse kimia mes çifteve nuk zgjat gjatë gjithë jetës?

Më: 5 dhjetor 2020 Në ora: 23:10
Foto Ilustrim

Një analizë e divorcit në ShBA tregoi se pothuajse gjysma e çifteve ndahen për shkak të pritjeve joreale. 

Keqkuptimet mund të lindin për shkak të aktivitetit të hormoneve në periudhën e parë të marrëdhënieve, ose siç thonë psikologët, periudhës së kimisë. 

Kjo fazë mund t'i bëjë njerëzit të verbër, dhe vetëm kur të jetë zhdukur ata do të kuptojnë se partneri i tyre nuk është aq ideal sa mendonin.

Statistikat thonë se kimia në një marrëdhënie nuk ka të bëjë me dashurinë, ka të bëjë me pasionin dhe tërheqjen.

Gjatë studimit , shkencëtarët kërkuan më shumë se 300 njerëz për t'iu përgjigjur pyetjes se çfarë do të thotë kimia në një marrëdhënie për ta. 

Rezultatet flasin vetë: vetëm 9% e burrave dhe grave e lidhën këtë periudhë me "dashuri". 

Përgjigjet si "reagimet biologjike" dhe "dëshira e ndërsjellë" u dhanë rreth 3 herë më shumë.

Ju nuk e dini se si ndiheni vërtet për një person.

Siç rezulton, ne mund ta ndajmë dashurinë në 3 faza të dallueshme: epshi, tërheqja dhe lidhja.

Sipas Helen Fisher, një antropolog biologjik në Universitetin Rutgers, faza e parë, të cilën jemi mësuar ta quajmë "kimi", nuk është asgjë më shumë se puna e estrogjenit dhe androgjenit, hormonet femërore dhe mashkullore që bazohen në motivimin biologjik për riprodhim.

Më pas, mund të dalë se pritjet e të dy partnerëve ishin të gabuara

Vetëm më vonë, kur hormonet janë qetësuar, do të kuptoni se si ndiheni në të vërtetë për njëri-tjetrin. 

Ju mund të kuptoni që partneri juaj nuk është aq perfekt sa dukeshin në fillim. 

Ndoshta partneri juaj gërhet me zë të lartë gjatë natës ose nuk duket gjithmonë i kuruar.

Ju mund ta mbani pasionin për më gjatë.

Është e mundur të mbash të fortë pasionin në një marrëdhënie, edhe pas periudhës së kimisë. 

Mundohuni të veproni sikur të jetë një nga takimet tuaja të para.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat