Bashkoni gishtin e madh të dorës me atë të voglin dhe do të habiteni me atë çfarë do të mësoni

Life style

Bashkoni gishtin e madh të dorës me atë të voglin dhe do të habiteni me atë çfarë do të mësoni

Më: 26 janar 2021 Në ora: 22:03
Foto ilustrim

Vendoseni krahun në një vend të sheshtë dhe ngrini dorën lart.

Bashkoni gishtin e madh me gishtin e vogël.

Ajo çfarë shihni është një ligament.

Por ky ligament nuk është i njëjtë tek të gjithë njerëzit, pasi te disa është i dukshëm e te disa të tjerë i padukshëm.

Pse ndodh kjo?

Sipas një reviste të shëndetit , kjo ndodh për shkak të një pjese muskulore e cila është e vendosur në mes të krahut dhe dorës.

Ky muskul bën të mundur lëvizjen e dorës, me kalimin e kohës nuk është më i nevojshëm.

Prandaj mos u shqetësoni nëse nuk e keni, pasi në të gjithë botën vetëm 13% e popullsisë e kanë të dukshëm këtë ligament.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat