Ky rregull i thjeshtë sjell harmoni dhe lumturi në marrëdhënien tuaj

Life style

Ky rregull i thjeshtë sjell harmoni dhe lumturi në marrëdhënien tuaj

Më: 8 shkurt 2021 Në ora: 12:45
Foto Ilustrim

Nëse i përmbaheni një rregulle të thjesht ju do të jeni 80 për qind më të lumtur me marrëdhënien tuaj dhe më të lumtur sesa mund ta imagjinoni tani.

A keni dëgjuar për sundimin e Pareto-s?
Në fakt, kjo mund t’ju ndihmojë të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj. Bazohet në parimin 80/20 dhe shpjegohet në mënyrë që tetëdhjetë për qind e rezultatit të dëshiruar të arrihet në 20 për qind të kohës së kaluar.

Për shembull, nëse 20 për qind të kohës totale bëni diçka që doni çdo ditë, kjo do t’ju sjellë 80 për qind të lumturisë suaj totale. Duke përdorur këtë parim ju mund të përmirësoni disa aspekte të jetës tuaj për të cilat dëshironi të punoni, transmeton KP.

Nëse doni të humbni peshë, kaloni 20 për qind të kohës totale të ditës duke ushtruar dhe përgatitur vakte të shëndetshme. Duke e bërë këtë në baza ditore, ju do të arrini 80 për qind të rezultatit të dëshiruar edhe para se ta prisni.

Thjesht, e njëjta gjë vlen me jetën tënde të dashurisë. Nëse mendoni se ju dhe partneri juaj nuk po kaloni kohë të mjaftueshme së bashku, përpiquni të përdorni 20 për qind të ditës të planifikoni planet tuaja të ardhshme të përbashkëta. Ju do të jeni 80 për qind më të lumtur me marrëdhënien tuaj dhe më të lumtur sesa mund ta imagjinoni tani.

Provojeni, nuk keni asgjë për të humbur!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat