Si të ndaloni veten të mos e prekni fytyrën vazhdimisht

Life style

Si të ndaloni veten të mos e prekni fytyrën vazhdimisht

Më: 7 mars 2021 Në ora: 12:06
Foto ilustrim

Sytë dhe goja janë pikat hyrëse më të zakonshme të një virusi.

Prekja e fytyrës me duar të palara është shpesh një veprim i pavullnetshëm që ka pasoja të rënda, sidomos në rastet e virozave, epidemive dhe pandemive.

Një veprim i tillë, në dukje i pafajshëm, mund të rrisë rrezikun e infeksionit jo vetëm nga Koronavirusi por edhe virus i thjeshtë, transmeton lajmi.net.

Sytë dhe goja janë pikat hyrëse më të zakonshme të një virusi.

Studimet thonë se një njeri e prek fytyrën më shumë se 16 herë në orë.

Një herë kruajmë sytë, një herë hundën, gojën, faqen, e gjithçka që na kap dora.

Kjo do të thotë se ne e prekim fytyrën aq shpesh, sa gjasat e ndotjes dhe rindotjes së duarve janë shumë të larta.

Ky zakon është vërejtur edhe tek bluzat e bardha.

Në Australi për shembull, ekspertët kanë zbuluar se bluzat e bardha e prekin fytyrën mesatarisht 19 herë në dy orë.

Larja e Duarve Është e Një Rëndësie Jetike

Larja e duarve përbën linjën e parë të mbrojtjes ndaj epidemive.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, njerëzit duhet të lajnë duart sa më shpesh me sapun dhe ujë.

Është kaq e thjeshtë!

Sipas studiuesve, vetëm 30 përqind e njerëzve lajnë duart pasi shkojnë në banjë.

Vetëm pesëdhjetë përqind prej tyre i lajnë duart siç duhet.

Larja e duarve nuk ka të bëjë vetëm me shpëlarjen me ujë të bollshëm.

Ju duhet të përdorni sapun dhe të fërkoni mirë pëllëmbët e duarve, pjesën e sipërme, në mes të gishtave dhe thonjtë.

Larja e duarve duhet të zgjasë mbi 20 sekonda dhe vetëm më pas, ato mund të shpëlahen me ujë të bollshëm e të ngrohtë.

Pas larjes, duhet të sigurohuni që t’i thani duart mirë me një peshqir të pastër.

Si Të Frenoni Veten Nga Dëshira Për Të Prekur Fytyrën

Psikologët thonë se njeriu e ka të vështirë por jo të pamundur për tu frenuar nga ky veprim i pavullnetshëm.

E rëndësishme, sipas tyre, është që njeriu të jetë i vetëdijshëm për atë që po bën dhe të ndalojë veten, e duart që të prekin fytyrën.

Nëse jeni të vetëdijshëm dora do t’ju bindet.

Një mënyrë tjetër është që të vendosni shënime në shtëpi a zyrë që t’i kujtoni vetes rëndësinë e të mos prekurit të fytyrës.

Mbajini duart e zëna me gjëra të vogla dhe mbi të gjitha mbani gjithmonë me vete disinfektues.

Aroma dhe prania e tij do jenë një mundësi e mirë për të tërhequr mendjen tuaj nda fytyra.

Nëse sërish e keni të vështirë, vendosni dorashka të cilat në subkoshiencën tuaj do të shërbejnë si një pengesë fizike ndaj këtij veprimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat