Shtatë arsyet pse restorantet e shtrenjta dhe luksoze shërbejnë racione kaq të vogla

Life style

Shtatë arsyet pse restorantet e shtrenjta dhe luksoze shërbejnë racione kaq të vogla

Më: 8 prill 2021 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Nëse keni shkuar ndonjëherë në një restorant dhe keni marrë një racion shumë të vogël ushqimi të vendosur bukur, mund të keni mbetur të mahnitur. Mirëpo, ky racion i vogël mund t’ju ketë kushtuar shumë. Për fat të mirë, ka arsye interesante për këtë.

“Bright Side”, shuan kuriozitetin se pse racionet në restorante të nivelit të lartë po bëhen gjithnjë e më të vogla.

Çdo pjatë ka përbërës të kushtueshëm.

Pjatat me përbërës të rafinuar, të zgjedhur me kujdes janë mjaft të zakonshme për tu gjetur në restorantet e nivelit të lartë. Një kile viçi “Wagyu” mund të shkojë deri në 200 dollarë dhe një kilogram havjar kushton rreth 10,000 dollarë. Imagjinoni të krijoni një pjatë të mbushur plot me këto dhe të shtoni tartufë të bardhë (rreth 7,500 dollarë për kg). Çmimi do të ishte jashtëzakonisht i lartë!

Duke marrë parasysh që këto vende, të cilat përdorin përbërës me cilësi të lartë, madje mund t’i importojnë ato, është e lehtë të kuptohet pse racionet duhet të jenë më të vogla në mënyrë që të sigurojnë një çmim të përballueshëm të pjatës.

Pjesët më të vogla janë më elegante.

Pjatat më të vogla do të jenë më të lehta për t’u stiluar dhe ndoshta do të duken më elegante për klientin që e shijon atë, së pari me sytë e tyre dhe më pas me qiellzën e tyre.

Ju do të jeni në gjendje të shijoni pak nga gjithçka.

Zakonisht, shumica e restoranteve shërbejnë një vakt me 3 pjata, një meze, pjata kryesore dhe një ëmbëlsirë. Ndonjëherë, madje përfundojmë duke porositur vetëm pjatën kryesore. Në një darkë të mirë, numri i tyre mund të shtojë deri në 12 pjata të ndryshme!

Kjo është arsyeja pse restorantet zvogëlojnë sasinë e ushqimit, kështu që ju të shijoni pak nga gjithçka.

Çdo pjatë është vepër arti e një shefi kuzhinier.

Ekziston një pjatë franceze e quajtur “Gargouillou”, e cila përbëhet nga të paktën 16 perime të ndryshme, të gatuara veçmas. Pjata është rregulluar si një vepër arti dhe sigurisht që do të bëjë përshtypje tek çdo klient që e sheh atë.

Imagjinoni veten duke u përpjekur të rregulloni bukur të gjitha këto perime të imëta në një pjatë. Ndoshta nuk do të dukej aq estetikisht e këndshme sa ajo në foto.

Çdo pjatë do të mbetet e paharrueshme në shije dhe nuk do të mërziteni me ushqimin.

Kafshimet e para që merrni nga një vakt kanë shijen më të mirë. Kjo sepse sythat e shijes do të bëhen më pak të sensibilizuara ndërsa hani. Duke e ditur këtë, kuzhinierët përqendrohen në cilësinë e pjatave sesa në sasinë. Duke shërbyer porcione më të vogla, ne priremi të jemi në gjendje të shijojmë më mirë çdo kafshatë, sesa të mërzitemi me sasi të mëdha të një vakti të rregullt.

Jep përshtypjen e një pjate premium, me cilësi të mirë.

Thënia, “më pak është më shumë” dhe “gjërat e mira vijnë në pako të vogla” vlen në këtë rast.

Nuk është për t’u habitur që të kesh akses në  vende luksoze dhe ushqimi sjell të njëjtat emocione, veçanërisht kur pjata përmban sasi të vogla përbërësish që supozojmë se janë të një cilësie të mirë.

Është e pazakontë dhe na rrit pritshmëritë.

Duke parë një pjatë me një sasi kaq të vogël ushqimi na bën të pyesim se cila është arsyeja për këtë. Por të qenit në një darkë që ka disa pjata ushqimi me siguri do të na bëjë kureshtarë të dimë se çfarë mban pjata tjetër për ne.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat